Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Finał akcji „Podaruj znicz na Kresy” w Żytomierzu

Finał akcji „Podaruj znicz na Kresy” w Żytomierzu

2 listopada 2016 roku młodzież, nauczyciele i członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie zapalili znicze  na starym Cmentarzu Polskim w Żytomierzu.

Białe i czerwone znicze, kupione ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego i przekazane przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska zostały zapalone na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w obwodzie żytomierskim: Berdyczowie, Korosteniu, Nowograd – Wołyńskim, Radomyślu, Olewsku, Korostyszewie, Choroszewie, Jemilczynie, Marjonówce, Bykówce.

Na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu została odprawiona Msza święta za zmarłych. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. kanonik Wiktor Makowski. Tradycyjnie setki wiernych ze wszystkich żytomierskich parafii modliły się za tych, którzy odeszli do wieczności, szczególnie za tych, którym odmówiono w przeszłości prawa do godnego pogrzebu chrześcijańskiego, za prześladowanych, za poległych na wojnach, w tym za poległych na ostatniej wojnie rozpętanej na wschodzie Ukrainy. W szczególny sposób ks. kanonik Wiktor Makowski podziękował członkom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie za organizacje i sprzątanie Polskiego Cmentarza.

Tradycja Zaduszek jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Szczególny wymiar posiada to święto w Żytomierzu, stanowi ono połączenie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, które nazywane jest „Zaduszki”. W tym czasie odwiedza się groby bliskich i zapalają znicze.

Zarząd ŻOZPU składa gorące podziękowania dla wicemarszałka śląskiego województwa  Stanisława Dąbrowy, prezydenta miasta Bytom Damiana Bartyli oraz Alicji Brzan- Kloś, Górnośląskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska za zaangażowanie, zorganizowanie akcji oraz za pomoc dla Polaków na Kresach.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej-Szczur, zdjęcia: ŻOZPU, 04.11.16 r.