Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Film „Smoleńsk” 9 września pojawi się w polskich kinach

Film „Smoleńsk” 9 września pojawi się w polskich kinach

Źródło: telewizjarepublika.plFilm fabularny „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze trafi do kin 9 września – poinformował Polską Agencję Prasową dystrybutor tego filmu, firma Kino Świat. Ostatnie efekty specjalne zostaną ukończone w sierpniu – wyjaśniono.

– 10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina, dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy – czytamy w opisie produkcji.

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej – Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy polskich Sił Powietrznych generale Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik.

– Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy – powiedział reżyser filmu Antoni Krauze, który ma w dorobku nagradzany film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” z 2011 r.

Termin realizacji zdjęć do „Smoleńska” kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć – w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r. Przekładano także premierę filmu – początkowo zapowiadano ją na 15 kwietnia 2016 r., następnie termin ten przełożono.

Film „Smoleńsk” został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski. Za zdjęcia do filmu, realizowane w Polsce i w USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 02.08.16 r.