Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Film „Legion. Kroniki UHA 1918-1919” tematem kolejnego spotkania z cyklu polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej w Winnicy

Film „Legion. Kroniki UHA 1918-1919” tematem kolejnego spotkania z cyklu polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej w Winnicy

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Winnicy z cyklu polsko – ukraińskiej platformy dyskusyjnej które odbędzie się w galerii „InterSzyk” (ul. Architekta Artynowa 12 a, V piętro) w dniu 19 kwietnia 2016 r. o godz. 18.30.

Tym razem porozmawiamy o ukraińskim filmie „Legion. Kroniki UHA 1918-1919”, przedstawiającym przebieg walk o Lwów w latach 1918-1919.

W połowie jesieni 2015 roku ukraińskie studio Invert Pictures zaprezentowało 50-minutowy film dokumentalny o Strzelcach Siczowych – Ukraińcach walczących w szeregach batalionów ochotniczych armii austro-węgierskiej z Rosjanami na froncie wschodnim, potem z Polakami ze „Strzelca” i Legionów Polskich, a jeszcze później z Armią Hallera na terenie Galicji Wschodniej. Scenariusz filmu „Легіон. хроніка УГА 1918-19” (pol. „Legion. Kroniki UHA 1918-1919”) napisał młody ukraiński historyk Aleksander Pagyria, wyreżyserował go Taras Chymycz. Dokument został nakręcony przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Grają w nim aktorzy Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie oraz zawodowi żołnierze, którzy wrócili z Donbasu.

„Legion” zaczyna się od sceny walki Strzelców Siczowych z oddziałami armii rosyjskiej na Zakarpaciu w 1915 roku. Akcja koncentruje się na okresie od listopada 1918 roku do lipca 1919 roku. Z Zakarpacia przenosi się do Lwowa, w którym wówczas, jak podkreśla scenarzysta, „po rozpadzie Austro-Węgier Polacy stanowili większość mieszkańców miasta”.

Kulminacyjnym momentem „Legionu” jest czortkowska ofensywa w czerwcu 1919 roku, którą autorzy filmu zamykają opis walk UHA przeciwko Polakom. Po wycofaniu się ukraińskich oddziałów za rzekę Zbrucz w lipcu 1919 roku rozpoczyna się ich walka przeciwko bolszewikom.

Film kończy kronika opisująca wspólną walkę Ukraińców i Polaków z rosyjsko-bolszewickim zaborcą w roku 1920, informacja o pakcie Piłsudski-Petlura oraz wspólnym polsko-ukraińsko-litewskim batalionie, który rozpoczął funkcjonowanie w 2015 roku.

Moderatorzy spotkania:

– historyk, prezes „Winnickiego Stowarzyszenia Historycznego” Oleksander Fedoryszen;
– redaktor „Słowa Polskiego”, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki.

Spotkania w ramach polsko-ukraińskiej platformy są organizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Słowo Polskie, 18.04.16 r.