Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego pokazano w Żytomierzu oraz Chmielnickim

Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego pokazano w Żytomierzu oraz Chmielnickim

W środę (26 września) w żytomierskim kinie “Ukraina” odbył się pokaz filmu “Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Ten polski film, wyprodukowany w 2014 r., opowiada historię Zbigniewa Religi – kardiochirurga, który dokonał pierwszej operacji przeszczepienia serca w Polsce.

Na pokazie nie zabrakło przedstawicieli głównego organizatora pokazu – Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz polskich organizacji, działających w obwodzie żytomierskim. Pokaz odbywał się w komfortowych warunkach z dobrą jakością dźwięku oraz obrazu.

„Filmem >>Bogowie<< rozpoczynamy cykl pokazów polskiego kina w Winnickim Okręgu Konsularnym. Od aktywności widzów zależy, czy ta inicjatywa będzie miała charakter stały” – zaznaczyła przed pokazem filmu „Bogowie” wice-konsul KG RP w Winnicy Agnieszka Góralska.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 80., kiedy ambitny i młody lekarz Zbigniew Religa po powrocie ze stażu w USA próbuje zastosować w Polsce nabytą wiedzę, jednak natyka się na opór ze strony starszych kolegów oraz władz PRL.

W rolę znanego kardiochirurga wcielił się Tomasz Kot. Scenariusz napisał Krzysztof Rak. Walkę Religi o możliwość wykonywania transplantacji serc, determinację lekarza i jego zespołu, przeszkody, które kardiochirurdzy musieli pokonywać, pokazał w kinowej produkcji reżyser Łukasz Palkowski. Film „Bogowie” został nagrodzony m.in. Złotymi Lwami za najlepszy polski film na 39. festiwalu w Gdyni.

Zbigniew Religa w połowie lat 80. został szefem Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu. W skład zespołu, którym w Zabrzu kierował Religa, weszli m.in. kardiochirurdzy Marian Zembala i Andrzej Bochenek. 5 listopada 1985 r. zespół ten przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Pierwszy taki zabieg (nieudany) wykonał – już w 1969 roku – prof. Jan Moll. W 1987 r., tuż po zakończeniu jednej z kolejnych operacji przeszczepu serca, Religa został uwieczniony na słynnej fotografii wykonanej dla „National Geographic” przez Jamesa Stanfielda. Zdjęcie uznano za jedno ze 100. najlepszych fotografii w historii magazynu “National Geographic”.

Widzowie bardzo żywiołowo reagowali na rozwój wydarzeń w filmie. Współczuli młodemu zespołowi Religi, działalność kliniki którego w Zabrzu została zagrożona zamknięciem przez brak finansowania. Szczerze cieszyli się, kiedy po licznych niepowodzeniach udało się dokonać pierwszego udanego przeszczepu serca. Przeżywali razem z głównymi wykonawcami ról losy małej Ewci, której serce odmówiło pracy, nie zważając na udany zabieg.

Film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego o profesorze Relidze bił rekordy popularności w polskich kinach. Jak pokazuje doświadczenie miast Żytomierza i Chmielnickiego (pokaz filmu w tym mieście odbył się 24 września), dobre polskie produkcje kinowe mogą podbijać serca także ukraińskich widzów, szczególnie tych, którzy z pochodzenia są Polakami.

Redakcja, 27.09.18 r.

lp

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code