Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Figura MB Fatimskiej w Żytomierzu

Figura MB Fatimskiej w Żytomierzu

Autor zdjęcia Tetiana BortnikDo żytomierskiej katedry 8 marca figurkę Matki Boskiej Fatimskiej z Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach przywiózł o. Stanisław Firut SAC. Ofiarowaną przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i  ukoronowaną 21 października 1987 przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie rzeźbę powitali na placu przed katedrą wierni i księża na czele z biskupem seniorem Janem Purwińskim.

Po wniesieniu figury do świątyni dzieci razem z proboszczem odmówiły Różaniec. Najmłodszym wśród parafian był czteroletni młodzieniec, który mimo wieku wyraźnie wygłaszał Pozdrowienie Anielskie.

Po modlitwie odprawiono uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył bp Jan Purwiński. Ksiądz wzywał rodziców, aby uczyli swoje dzieci modlić się, zwłaszcza modlitwą różańcową.

Peregrynacją figury Matki Bożej Fatimskiej opiekują się ojcowie pallotyni. Obecnie pielgrzymuje ona po terenach diecezji kijowsko-żytomierskiej. A dalej uda się do innych diecezji Ukrainy, przygotowując katolików do setnej rocznicy objawień fatimskich. Zakończenie przewidziane jest w prokatedrze św. Aleksandra w Kijowie.  W każdej z parafii figura przebywać będzie trzy dni. W tym czasie prowadzone tam będą rekolekcje, przybliżane będzie orędzie fatimskie – wyjaśnia ks. abp Malczuk.

Biskup kijowsko-żytomierski zwraca uwagę, że peregrynacja przygotowywana była dużo wcześniej, ale figura przybędzie na Ukrainę w bardzo trudnym dla tego kraju czasie. Potrzebne jest dziś wielkie wołanie do Boga o dar pokoju. W tym kontekście zwraca uwagę na wielką odpowiedzialność, która spoczywa właśnie na nas, katolikach. – Bo tylko my modlimy się na różańcu, odmawiamy tę modlitwę, o którą prosiła Maryja w Fatimie – mówi ksiądz arcybiskup. Dodaje, że jego archidiecezja będzie podejmować wszystkie zadania, jakie stawia przed ludźmi Matka Boża. – Jakie będą tego owoce, czas pokaże – zaznacza. Niestety, jak zwraca uwagę ksiądz arcybiskup, coraz mniej ludzi słucha dziś Słowa Bożego. – Przez tę peregrynację chcemy przypomnieć słowa Matki Bożej i Jej Syna. Chcemy, by choć na chwilę ludzie przestali słuchać świata, a wsłuchali się w głos Boga, by Jego słowa położyli na swoim sercu – wyjaśnia. I przypomina, że już prawie sto lat temu Matka Boża w Fatimie przekazała nam swoje orędzie, pokazała sposób na ratowanie świata. – Dziś wobec zagrożeń, jakie mamy wokoło, nie możemy milczeć. Musimy o tym mówić i przypominać o objawieniu Matki Bożej w Fatimie, które wciąż czeka na wypełnienie – dodaje arcybiskup diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Matka Boża objawiła się w Fatimie w 1917 roku 6 razy. Trwała jeszcze I wojna światowa. W Cova da Iria – „Dolinie Pokoju” – zaczęła ukazywać się Matka Najświętsza. W ciągu sześciu objawień zapowiedziała koniec wojny, ostrzegła przed widmem komunizmu, kolejną wojną oraz prześladowaniami Kościoła. Mówiła, że bardzo wielu ludzi idzie na wieczne potępienie, że trzeba się dużo modlić i wynagradzać Bogu za grzechy.
Świadkiem objawień była trójka fatimskich dzieci: Łucja (10 lat), Franciszek (9 lat) i Hiacynta (7 lat). Na spotkanie z Maryją przygotowywał je wcześniej Anioł Pokoju. Matka Boża przekazała dzieciom orędzie, które jak powiedział Jan Paweł II „zdają się przybliżać do swego wypełnienia”.

 

Modlitwa Fatimska

O Boże mój, wierzę w Ciebie
uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie.
Proszę Cię o przebaczenie dla tych,
którzy w Ciebie nie wierzą,
Ciebie nie uwielbiają,
Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują.
Trójco Przenajświętsza,
Ojcze, Synu i Duchu Święty.
W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję
i ofiaruję Tobie Przenajdroższe Ciało i Krew,
Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa
obecnego na ołtarzach całego świata
jako wynagrodzenie za zniewagi,
świętokradztwa i obojętność,
którymi jest On obrażany.
Przez nieskończone zasługi
Jego Najświętszego Serca,
i przez przyczynę
Niepokalanego Serca Maryi
proszę Cię o łaskę nawrócenia
biednych grzeszników.

Na podstawie informacji pallotyni.org.ua, opracowanie Irena Rudnicka, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code