Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Festiwal Kultury Polskiej w Szepietówce

Festiwal Kultury Polskiej w Szepietówce

w Szepietówce (obw. chmielnicki) z udziałem konsula generalnego RP Tomasza Olejniczaka i przedstawicieli miejscowych władz odbył się Festiwal Kultury Polskiej. Przybyli na uroczystość goście zapalili także znicze na mogiłach powstańców styczniowych na starej polskiej nekropolii w tym mieście i pomodlili się w intencji dusz pochowanych tutaj Polaków.

„Hej, Sokoły”, „Rota”, „Kraj rodzinny matki mej” a nawet „Kolorowe jarmarki” – lista utworów, wykonanych na scenie Miejskiego Domu Kultury okazała się bardzo bogata a łączna ilość artystów, którzy pojawiali się na scenie, przewyższyła 50 osób. Młodzi i starsi uczestnicy koncertu śpiewali, tańczyli krakowiaka i poloneza oraz recytowali wiersze.

Wszystkich zebranych na festiwalu pobłogosławił franciszkanin o. Jarosław Masztalerz, konsulowi Tomaszowi Olejniczakowi, jako honorowemu gościowi, wręczono tradycyjny korowaj.

Główny gospodarz uroczystości prezes miejscowego Związku Polaków Walentyna Pasicznyk otrzymała w podziękowaniu za wspaniale organizowaną imprezę piękne kwiaty. Po zakończeniu festiwalu goście mogli obejrzeć wystawę historyczną, poświęconą Konfederacji Barskiej oraz walkom konfederatów z Rosjanami i sprzymierzonymi z nimi oddziałami polskimi króla Stanisława Augusta.

Franciszek Miciński, zdjęcia: Igor Panasenko, 04.11.16 r.

 


{morfeo 1257}