Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Festiwal kolęd w Latyczowie

Festiwal kolęd w Latyczowie

Kolędy są śpiewane w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany. Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli do nich muzykę lub opracowywali je muzycznie. Kolędy związane są również z rodzimą twórczością ludową.

Kolędy nie ograniczały się tylko do roli pieśni religijnych i obrzędowych. W pewnych okresach historycznych stały się one pieśniami patriotycznymi, symbolizowały polskość. W latach okupacji hitlerowskiej zabronione było śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W okresie Bożego Narodzenia Podolanie i Wołynianie śpiewali w czasach okupacji rosyjskiej i sowieckiej ze łzami w oczach, jako hymn Polski, czwartą zwrotkę kolędy „Bóg się, rodzi” – Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…

Już po raz trzynasty albo nawet czternasty w Latyczowie odbył się festiwal kolęd z udziałem uczestników z całej diecezji kamieniecko-podolskiej.

Przed festiwalem tradycyjnie odbyła się uroczysta Msza święta, celebrował którą proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej ks. Adam Przywuski w koncelebransie księży i zakonników, wykładowców w Seminarium w Gródku Podolskim.

Nie zważając na to, że przez całą poprzednią noc padał śnieg i drogi były prawie nieprzejezdne, kościół latyczowski był pełen ludzi. Oprócz ciekawego koncertu goście i parafianie po raz kolejny mogli obejrzeć okazałą szopkę z figurami Świętej Rodziny.

Bardzo wysoki poziom artystyczny zaprezentował zespół „Akolada”, działający przy miejscowej szkole muzycznej. „Szczedryk” w ich wykonaniu autorstwa podolskiego kompozytora Leontowicza wzbijał się do samego sklepienia Sanktuarium Maryjnego, wzbudzając masę pozytywnych emocji i oklasków widowni.

Teatralizowany występ, zaprawiony kolędami i śmiesznymi scenkami zaprezentowały dwa zespoły z parafii pw. Św. Aleksandra ze Żmerynki. Latyczowski chór „Preczysta matir” i „Swiatyj weczir” zaśpiewały bardzo profesjonalnie i żywiołowo.

Po raz pierwszy w latyczowskim festiwalu kolęd wziął udział zespół artystyczny z Szarogrodu. Niebieskie stroje jego uczestników tonowały z wystrojem wnętrza kościoła a w śpiewaniu kolędy „Dzisiaj w Betlejem” szarogrodzkim artystom chętnie pomagali miejscowi parafianie.

Również w teatralizowano-jasełkowym stylu wystąpił przed publicznością zespół z latyczowskiego gimnazjum Nr 2. Polonistka Julia Baczyńska postarała się, jej uczniowie zaśpiewali piękną poprawną polszczyzną kolędę „Gdy śliczna Panna” i „Jest taki dzień”.

Latyczowski festiwal kolęd powoli wieńczy okres bożonarodzeniowy. W roku bieżącym Wielkanoc przypada na 27 marca, w związku z czym już  po Tłustym Czwartku (4 lutego) i Popielcu (10 lutego) wejdziemy w okres Wielkiego Postu.

Franciszek Miciński, 17.01.16 r.