Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Europejski Dzień Języków w Kijowie

Europejski Dzień Języków w Kijowie

22 września w Ukraińskim Kryzysowym Centrum Medialnym odbyła się konferencja prasowa, poświęcona inauguracji obchodów Europejskiego Dnia Języków.

W przedsięwzięciu uczestniczyli dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Ewa Figiel, dyrektor Brytyjskiej Rady na Ukrainie Simon Williams, Ambasador UE na Ukrainie Jan Tombiński, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Kijowie Anna Pastore, dyrektor Francuskiego Instytutu w Kijowie Matieu Arde i zastępca dyrektora Instytutu Goethe w Kijowie Zuzanna Becker.
W Unii Europejskiej dwadzieścia cztery języki mają status oficjalnych języków państw członkowskich UE. 60 innych są uznawane za języki regionalne. Oprócz tego emigranci, mieszkający w Unii, używają 175 własnych języków. Ogólnie na świecie istnieje około 7 tys. różnych dialektów, najwięcej – w Afryce oraz Azji. Statystyka, według uczestników konferencji, podaje jeszcze jedną ciekawostkę – połowa mieszkańców Ziemi korzysta w codziennym życiu z dwóch języków.

Cel, który prześladuje Rada Europy, organizując Europejski Dzień Języków, zaczynając od roku 2001, jest następujący  – zachęcić mieszkańców Ukrainy do nauki języków obcych, zwrócić uwagę na lingwistyczne i kulturowe bogactwo Starego Kontynentu.

Imprezy do Europejskiego Dnia Języków odbędą się 27 września w Kijowie (ul. Wołoska 12/4) w budynku Brytyjskiej Rady i Instytutu Goethe. W programie – lekcję językowe, warsztaty, recytowanie poezji, konkursy, pokazy filmów europejskich. Na koniec – koncert świąteczny. Organizatorzy ogłoszą także, kto został zwycięzcą w Konkursie Filmowym Formatu Kieszonkowego, w którym uczestniczyło około 60 mieszkańców Ukrainy.

Europejski Dzień Języków odbywa się pod patronatem EUNIC UKRAINE.

Dmytro Antoniuk, zdjęcia: Instytut Polski w Kijowie, 23.09.15 r.


{morfeo 977}

{youtube}{/youtube}