Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Europeada – święto tańca i śpiewu w Kielcach

Europeada – święto tańca i śpiewu w Kielcach

Latem 2014 roku śpiewająca młodzież z winnickiego chóru „Kwiat Podola”, działającego przy Konfederacji Polaków Podola miała możliwość uczestniczyć  w dwóch imprezach na ziemi świętokrzyskiej – 41. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach oraz po raz pierwszy w Europeadzie, która odbyła się w tym samym mieście.

Młodzi artyści z Winnicy otrzymali szansę zaprezentować swój talent już 14 lipca, wtedy też na scenie kieleckiej Kadzielni odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu w ramach koncertu „Gospodarze – Gościom”. Razem z nimi na scenie pojawiła się ogromna ilość młodych artystów, każdy z nich w jaskrawym stroju, z własnym utworem i w dobrym humorze. Na kielecki Festiwal przyjechali harcerze z całej Polski, Białorusi, Ukrainy a nawet Kanady.

Winniczanie w tym roku zostali zaproszeni jako honorowi goście, w ubiegłym roku zdołali wywalczyć główną nagrodę – „Złotą jodłę”.
Tradycyjnym elementem festiwalu był wspólny korowód w centrum miasta, zorganizowany przez harcerzy, a na rynku miasta na uczestników czekała jeszcze jedna uroczystość – przekazanie przez prezydenta Kielc klucza do miasta.

Podczas festiwalu, młodzi artyści uczestniczyli w występach w całym mieście oraz okolicach Kielc, brali udział w warsztatach artystycznych, odwiedzali ciekawostki ziemi świętokrzyskiej.
Festiwal pozostawił po sobie dobre wrażenie nie tylko u młodych artystów, ale także i widzów. Po koncercie ubiegłorocznych laureatów, który odbył się 19 lipca w amfiteatrze, wszyscy klaskali na stojąco. Wśród licznych artystów, którzy pojawili się na scenie, największe i najszczersze emocje wzbudził właśnie winnicki „Kwiat Podola”, który wykonał pieśń poświęconą zmarłym bohaterom kijowskiego majdanu. Wszyscy byli bardzo wzruszeni wydarzeniami na Ukrainie. W oczach widowni pojawiły się łzy, zgromadzona w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach, wysłuchała tego utworu na stojąco, wynagradzając młodych ukraińskich artystów gromkimi brawami. Było to także wyrazem uznania dla bohaterów i solidarności z Ukrainą.

41. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach zakończył się 20 lipca. Winniczanie bez chwili wytchnienia zanurzyli się w kolejną imprezę – Międzynarodową  Europeadę, która trwała od 23 do 27 lipca.

Kielce są pięknym miastem, które z dnia na dzień zmienia swoje oblicze, o bogatej ofercie kulturalnej. Harcerski Festiwal to – efekt współpracy solistów i zespołów artystycznych z różnych państw i regionów Polski. Najbardziej spodobała mi się Europeada, to był wyraz wiary w przyjaźń i braterstwo między narodami europejskimi. W ogóle Europeada to ogromna impreza, w której bierze udział kilkaset zespołów ludowych z całej Europy. To święto, bogate w różne spotkania i możliwość dołączenia do europejskiej społeczności. Nigdy nie zapomnę tego miasta, ono na zawsze pozostanie w moim sercu – dzieli się swoimi wrażeniami, uczestniczka 41. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu i Europeady, Diana Czorna.

Europeada to dobra impreza dla kochających kulturę ludową, bardzo popularną zarówno w Polsce jak i za granicą. Dla śpiewającej młodzieży z Winnicy, Europeada zapamięta się jak ciąg koncertów. Wspólne muzykowanie, śpiew i tańce, pięć dni braterstwa i łączenia się z całą Europą, ponieważ wśród zgłoszonych uczestników były zespoły z Belgii, Niemiec, Estonii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Skandynawii, Polski i oczywiście – Ukrainy.

Podczas Europeady w Kielcach, całe miasto jak i my wszyscy żyliśmy muzyką, tańcem i śpiewem! Byłem zachwycony tym miastem, ludźmi, a szczególnie atmosferą, która panowała podczas Europeady. Poznałem wielu przyjaciół z różnych państw, zobaczyłem różne ludowe stroje, usłyszałem popularne piosenki Węgier, Niemiec, Belgii, i nawet Szkocji. Zrobiliśmy ogromną ilość zdjęć, no i właśnie teraz, kiedy opowiadam, jeszcze przeżywam te emocje, które pozostały z festiwalu. Jestem bardzo wdzięczny za tak wspaniałą możliwość wyjazdu do Polski – opowiada Andrzej Iszczuk.

Europeada to wielka atrakcja i okazja do poznania różnych dziedzin kultury – śpiewu, tańca, rozmaitości strojów regionalnych. To jest wielka możliwość dla młodzieży: wykazać się, pokazać swoje talenty, to wielka szansa do samorealizacji. Z całego serca dziękujemy organizatorom, a szczególnie władzom miasta Kielce i przewodniczącemu Tomaszowi Boguckiemu, za zaproszenie naszego chóru do wzięcia udziału w Festiwalu Harcerskim i Europeadzie. Serdecznie dziękujemy także innym zespołom, mieszkańcom miasta Kielce, wszystkim, którzy dołączyli się do tego, żeby stworzyć takie wielkie międzynarodowe święto – podsumowała wyjazd do Polski kierowniczka grupy Helena Przeneczniuk.

Ania Szłapak

GK

 

Zdjęcia z wyjazdu do Kielc

{morfeo 632}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code