Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Energia słońca źródłem oszczędności

Energia słońca źródłem oszczędności

Winniccy samorządowcy ocenili efekty polsko-ukraińskiego projektu w dziedzinie energooszczędnych technologii w Szkole „Aist”.

W listopadzie ubiegłego roku w winnickiej szkole „Aist” zainstalowano komplekt kolektorów słonecznych i boilerów polskiej produkcji „Hewalex” w ramach projektu rozwojowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

W kwietniu 2014 roku Stowarzyszenie Polonijne „Kresowiacy” oraz zarząd Szkoły „Aist” złożyli projekt w polskiej i angielskiej wersji językowej do Ambasady RP w Kijowie i wygrali grant na zainstalowanie w szkole kolektorów słonecznych i wyremontowanie gabinetu polonistyki dla uczniów „Aista” i członków polskiej organizacji.

Po prawie roku oddania systemu do użytku z wizytą do szkoły przybyła delegacja z Rady Miasta Winnicy by ocenić efektywność systemu nagrzewania wody dla bloku kuchennego oraz przedszkola. Razem z winnickimi samorządowcami do szkoły przybył przedstawiciel szwedzkiej firmy, która współpracuje z Winnicą w dziedzinie energooszczędnych technologii.

Gość z Szwecji ocenia system ogrzewania wody za pomocą energii słońcaNasza szkoła od czasu instalacji systemu ogrzewania wody przy pomocy energii słońca zaoszczędziła kilka tysięcy kilowatów energii elektrycznej. Dzięki inwestycji polskich partnerów rzędu 12 tys. Euro mamy przez cały czas ciepłą wodę praktycznie za darmo – pochwalił się członek Rady Dyrektorów placówki Igor Kaźmiruk.

W gabinecie polonistyki, użytkowanym przez szkołę „Aist” i SP „Kresowiacy” goście ocenili efektywność nowoczesnych energooszczędnych okien i dodatkowego ocieplenia ścian i sufitu.

Najbardziej spodobała mi się klasa do nauczania języka polskiego. To jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych gabinetów, który dotychczas widziałam – powiedziała jedna z pracowniczek Rady Miasta.

Samorządowcom bardzo spodobał się plakat na temat oszczędzania wody, przygotowany przez uczniów „Aista”. Poprosili o pozwolenie udostępnienia go innym placówkom szkolnym w Winnicy, jako przykład do naśladowania.

Słowo Polskie, 15.09.15 r.