Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ekologiczny „Biały orzeł” 1 lipca wypływa na szerokie wody

Ekologiczny „Biały orzeł” 1 lipca wypływa na szerokie wody

Dofinansowany z pieniędzy członków Połtawskiego Związku Polaków ponton wycieczkowy „Biały orzeł” 1 lipca wyrusza w pierwszy rejs po akwatorium Dniepra. Portem macierzystym niewielkiego statku, silniki którego będą zasilane energią słoneczną, stanie się Kremenczuk.

Ten ekologiczny środek transportu skonstruowali trzej zaprzyjaźnieni ze sobą przedsiębiorcy. Przez rok pracowali nad nim, testowali na falach Dniepru, opierając się na sprawdzonej konstrukcji amerykańskiego pontonu z silnikiem. Projektując go, przedsiębiorcy zrezygnowali z jednostek benzynowych, kierując się  europejskim zakazem zrzucania do wody spalin. W tym celu prawie połowę dachu zajęły baterie słoneczne, a na pokładzie zainstalowano potężne akumulatory.

Nasz kuter może rozwijać prędkość do 10 km/h, jego baterii wystarcza na 3-godzinny rejs. Głównym silnikiem jest jednostka elektryczna, którą zasila energia słońca z kolektorów, ale mamy także dodatkowy silniczek – Diesla, mocą 12 koni mechanicznych. To też bardzo oszczędna jednostka, spalająca 1,5-2 litry paliwa na godzinę – poinformował kapitan „Białego orła” i jeden z projektantów pontonu Dmytro Grinczenko.

Początkowa wartość „Białego orła” stanowiła 15 tys. USD, jednak po ciągłych modernizacjach i przeróbkach suma inwestycji wzrosła jeszcze bardziej. Jego twórcy nawet sami teraz dokładnie nie wiedzą, ile pieniędzy wydali.

Ekologiczny kuter dumnie dekoruje orzeł w koronie. To znak podziękowania przedstawicielom połtawskiego Związku Polaków za pomoc finansową dla realizacji projektu.

Zasilany energią słoneczną „Biały orzeł” jest w pełni gotowy do pierwszego rejsu. Podczas jednej wycieczki może on przewozić do 12 pasażerów. Wynajem kutru na godzinę będzie kosztował około 300 hrywien (12 Euro).

Alina Zielińska, zdjęcia – ecotown.com.ua, 27.06.15 r., KZ