Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ekipa SIEW kończy podróż przez obwód winnicki

Ekipa SIEW kończy podróż przez obwód winnicki

Ekipa SIEW kończy podróż po szlakach Wschodniego Podola – terenach byłego województwa bracławskiego, które teraz zajmuje obwód winnicki. Polsko – ukraińską współpraca promowana jest w bibliotekach, szkołach i lokalnych domach kultury.

– Doświadczamy tradycyjnej serdecznej gościny we wszystkich miejscach, do których dojeżdżamy. Dla wielu ludzi nasza Objazdowa Szkoła Języka Polskiego to pierwsze spotkanie z Polską. Mamy już podpisane kilka umów o współpracy z rejonowymi bibliotekami oraz wiele, wiele nowych kontaktów! Dzielnie spisują się nasi polscy i ukraińscy uczestnicy wyprawy oraz nasz busik. Ukraińskie drogi już od wielu lat są nam nie straszne. Wszędzie da się dojechać jeśli tylko się chce! Zobaczcie, jak młodzież rywalizowała ze sobą w konkursie wiedzy o znanych Polakach. W Winnicy zaproszono nas na oddział położniczy w miejscowym szpitalu. Działa tam Klub Polski i stowarzyszenie studentów medycyny polskiego pochodzenia. Żartowaliśmy wspólnie, że nowo narodzone dzieci miały lekcje polskiego już od pierwszych chwil życia – tak opisał wrażenia z podróży prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód Krzysztof Kalita.

Jak twierdzą organizatorzy Objazdowej Szkoły Języka Polskiego, młodzież z obwodu winnickiego przeważnie bardzo słabo orientuje się w pytaniach, związanych z kulturą, tradycją i językiem polskim. Wielu młodych Podolan nawet nie wie, ile Polska ma mieszkańców i z jakimi państwami graniczy. Pozarządowe organizacje polskie mogą naprawić te „luki w pamięci” poprzez organizowanie takich akcji, jak „PL+UA=UE. Polska i Ukraina na drodze do zjednoczonej Europy” na Ukrainie. Dzięki wsparciu finansowemu polskiego MSZ takie projekty stają się coraz popularniejsze.

13 września ekipa SIEW wyrusza do obwodu żytomierskiego. W Berdyczowie, Żytomierzu, Korosteniu i innych miastach Polacy z Kielc i miejscowi wolontariusze opowiedzą o Polsce i możliwościach, które daje nauka i współpraca z tym krajem, podzielą się atrakcyjnymi materiałami promocyjnymi i zaproszą do współpracy przy realizacji nowych polsko-ukraińskich projektów.

Słowo Polskie, 12.09.15 r.


{morfeo 965}

{youtube}{/youtube}