Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ekipa Agaty Lewandowski penetruje Podole i Wschodni Wołyń

Ekipa Agaty Lewandowski penetruje Podole i Wschodni Wołyń

W dniach 4-6 października na Podolu i Wschodnim Wołyniu gościła ekipa telewizyjna „Kuriera Galicyjskiego”, która pod opieką Agaty Lewandowski, znanej dziennikarki z Niemiec, kręciła film o młodzieży polskiego pochodzenia na Ukrainie.

Po wizycie na ziemi lwowskiej i w Winnicy goście wyruszyli do Żytomierza, gdzie wzięli udział w upamiętnieniu pobytu Józefa Piłsudskiego w tym mieście, a następnie – pojechali do Kijowa. Podczas swoich spotkań z młodzieżą dziennikarze zadają chłopcom i dziewczynom pytania na temat ich stosunku do polskości, nauki języka polskiego, słuchają opowieści o historii polskich rodzin na Kresach I RP, odwołując się do wzrostu zainteresowania swoim polskim pochodzeniem w ostatnich latach, szczególnie w ostatnich latach.

W Winnicy ekipa Agaty Lewandowski spotkała się z Bogdanem Wenglukiem, 27-letnim parafianinem kościoła pw. MB Anielskiej, który dobrze orientuje się w sprawach, związanych ze zniszczonym polskim cmentarzem w parku im. Gorkiego,  25-letnią Natalią Abaszkiną, administratorem w polskiej szkole im. Grocholskich, 16-letnią Olą Draczuk i jej 23-letnią siostrą Wiktorią.

Słowo Polskie, 06.10.15 r.