Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Egzamin dojrzałości oraz jak wygląda matura w Polsce?

Egzamin dojrzałości oraz jak wygląda matura w Polsce?

Źródło: se.plEgzamin – słowo, które jak usłyszymy pobudza w nas poczucie zdenerwowania, strachu i w jakimś sensie niepewności. Każdy z nas, chociaż raz w życiu miał przed sobą ważny test, bądź to egzamin z prawa jazdy lub po prostu zwykły sprawdzian w szkole. Dla niektórych to nie lada przeżycie, a dla innych to może być zwykła sprawa…

Jednym z największych wyzwań dla absolwentów szkół średnich jest MATURA. Wszyscy uczniowie jak słyszą o niej, to od razu wpadają w panikę. Ale spróbujmy przeanalizować na spokojnie, czym tak naprawdę jest Matura.

Egzamin maturalny – egzamin państwowy przeprowadzany w Polsce od 2005 roku wśród absolwentów szkół średnich, wprowadzony w ramach reformy edukacji zapoczątkowanej w 1999 roku. Egzamin ten zastąpił egzamin dojrzałości (tzw. „starą maturę”).

Założeniem „nowej matury” jest zastąpienie egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe. Egzamin zdaje się z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki (od 2010 roku), języka mniejszości narodowej (tylko dla uczniów szkół lub oddziałów z nauczaniem tego języka) i wybranego języka obcego nowożytnego, a także dodatkowych przedmiotów (maksymalnie sześć).  Język polski, a także języki mniejszości narodowych oraz języki obce nowożytne uczniowie zdają pisemnie i ustnie, wszystkie inne egzaminy przeprowadzane są wyłącznie w formie pisemnej.

Aby egzamin maturalny był zaliczony, zdający musi uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z części podstawowych wszystkich przedmiotów obowiązkowych; część rozszerzona nie jest wymagana do zaliczenia egzaminu. Oprócz tego zdający powinien uzyskać co najmniej 30 proc. możliwej liczby punktów z dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych – z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

Zawsze jest możliwość poprawy egzaminu maturalnego w sierpniu. To jest bardzo wielka szansa dla zdających, ponieważ większość jeszcze bardziej przykłada się do nauki, żeby dostać się na wymarzone studia.

W Polsce aktualnie jest przeprowadzana matura próbna z różnymi wydawnictwami. Oznacza to, iż uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności na maksimum, nie bojąc się, że się nie zda. Jednak młodzież podchodzi to tego niepoważnie, mówią: „ To jest tylko próbna”. Moim zdaniem uczniowie powinni traktować próbną maturę na tych samych zasadach, co i prawdziwą. Nie chodzi tylko o ilość uzbieranych punktów, lecz o samo podejście.

Egzamin dojrzałości jest bardzo ważny dla absolwentów liceum, technikum i innych szkół zawodowych. Niemniej jednak, uczniowie nie powinni się stresować, aczkolwiek, jeżeli uczeń będzie pilny i staranny przez cały rok szkolny to na pewno postara się na maturze w maju. Ktokolwiek będzie podchodził do ważnego egzaminu w swoim życiu, nie powinien odczuwać stresu, dlatego że nawet jak się nie uda za pierwszym razem, to jeszcze nie jest koniec świata, zawsze jest szansą na poprawę.

Maria Kucza, 10.12.16 r.