Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Echa bożonarodzeniowych klimatów w pierwszej w 2020 roku papierowej edycji „Słowa Polskiego”

Echa bożonarodzeniowych klimatów w pierwszej w 2020 roku papierowej edycji „Słowa Polskiego”

Orszaki Trzech Króli, kolędy w Gródku, Barze i dawnym Płoskirowie, relacje z akcji dostarczania pomocy rodakom na Wschodzie zdominowały styczniowe wydanie gazety „Słowo Polskie”.

Zakończył się Rok Świętości Małżeństwa i Rodziny – pod takim tytułem ukazał się artykuł o obchodach Roku Świętości Małżeństwa i Rodzin na Ukrainie. O tym, jak w Berdyczowie wspominano główne uroczystości z tej okazji, przeczytamy na stronie 12.

O patronach roku na rok 2020 dowiemy się na stronie 3 miesięcznika. Warto zaznaczyć, że jednym z nich został hetman Stanisław Żolkiewski, który zginął w walce z tureckim wojskiem pod Cecorą nad Dniestrem.

W Żytomierzu upamiętniono kombatanta WP Zygmunta Wengłowskiego. W 95. rocznicę urodzin pana Zygmunta witali Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, przedstawiciele środowisk kombatanckich z Polski, lokalnych i regionalnych władz oraz bliscy. Artykuł na ten temat można przeczytać na stronie 4.

W 2019 roku trwała akcja inwentaryzacji polskich cmentarzy na Ukrainy, prowadzona przez Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków na Ukrainie przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Senatu RP.

O ciekawych znaleziskach w trakcie prac można przeczytać na stronie 5 oraz na nekropolis.in.ua.

Bardzo ciekawy i wzruszający tekst o akcji harytatywnej polskich harcerzy w Mołdawii, skierowanych do przedstawicieli miejscowej Polonii ukazał się na stronie 7.  Zaś na stronie 11 pojawił się tekst o społeczności żydowskiej

w Kamieńcu Podolskim na przestrzeni XV-XX wieków.

Zapraszamy do czytania „Słowa Polskiego” w wersji PDF!

Redakcja, 1 lutego 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *