Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żeby Polska była polską – uroczystość w Nowej Borowej

Żeby Polska była polską – uroczystość w Nowej Borowej

W połowie listopada w miasteczku Nowa Borowa (obw. żytomierski) Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polakόw im. Juliusza Słowackiego obchodziło Polskie Narodowe Święto Niepodległości.

Na uroczystą akademię do miasteczka przybyli goście z Irszańska i Wołodarska Wołyńskiego, członkowie ww. organizacji oraz młodzież. Dzieci, ktόre uczą się języka polskiego w Nowoborowskim Gimnazjum oraz w punkcie nauczania przy Stowarzyszeniu im. Słowackiego recytowali wiersze patriotyczne. Zespół wokalny „Gwiazdka” pod kierownictwem pani Anny Bielak, przedstawił wiązankę polskich pieśni. Następnie pokazano przedstawienie, poświęcone i przypominające o wszystkich rodakach, walczących o niepodległą Polskę.

– 11 listopada 1918 r. – to niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w polskiej historii. Tego dnia Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami ziściły się – takimi słowami prezes polskiej organizacji w Nowej Borowej pani Anna Bielak powitała gości, życząc rodakom satysfakcji z rozwoju naszego państwa i wspólnej Europy, mądrego korzystania z daru wolności i jedności w osiąganiu wspólnych celów.

Po zakończeniu uroczystości wszystkich zaproszono na poczęstunek. Celem imprezy było przypomnienie i utrwalenie ważniejszych faktów historycznych z okresu 123-letniej niewoli państwa polskiego i uświadomienie znaczenia takich wartości jak: wolność, niepodległość, suwerenność.

Anna Denysiewicz, zdjęcia: Anna Bielak, 24.11.15 r.