Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dziewięćdziesięcioletni kościół pod Lwowem czeka na zagospodarowanie

Dziewięćdziesięcioletni kościół pod Lwowem czeka na zagospodarowanie

Fot. Suspilne

W odległości zaledwie 22 kilometrów od Lwowa znajduje się opuszczony kościół rzymskokatolicki, który został zbudowany na początku XX wieku.

Kościół św. Marii Magdaleny znajduje się w Wowkowie, położonym w Sołonkowskiej hromadzie. W czasach sowieckich zamieniono go na magazyn, a potem budynek nie był używany w związku z brakiem wiernych obrządku rzymskokatolickiego. W tym czasie kościół powoli niszczał.

„Były tu organy. Wszystko zostało zniszczone. Były dwa bardzo piękne żyrandole. Nie wiem, gdzie się podziały. Granica się przesunęła, byliśmy w Polsce, a potem Stalin przeniósł nas tutaj. Przesiedlono nas w 1946 roku z podlubelskiej wsi, w powiecie tomaszowskim” – mówi Kateryna Bakun, emerytka, mieszkająca w Wowkowie w wywiadzie dla Suspilne.

„Po przyjeździe okazało sie, że ten kościół był zbyt mały, nie było miejsca dla wszystkich ludzi, ponieważ chodzili tam mieszkańcy wsi Melatycze, Wowków i Zagórze. W kościele odprawiano nabożeństwo , a potem sowieckie władze nałożyły na kościół podatek. Ludzie nie byli w stanie go zapłacić, kościół zamknięto” – mówi.

Fot. Suspilne

Później kościół zamieniono na magazyn. W kościele przechowywano zboże. Teraz w świątyni pozostały tylko ceglane kolumny i metalowe kraty w oknach. W kościele św. Magdaleny kręcono pierwszy ukraiński detektyw „Zbrodnia z wieloma nieznanymi” oparty na fabule dzieła Iwana Franki.

„Mimo zaniedbanego stanu zachwyca dużą ilością światła i designem. Jest wystarczająco duży i może pomieścić 200 osób. Widzimy, że zachował się wysoki strop, część kościoła i dach” – komentuje Andrij Risztun, fachowiec ds zabytków.

Pomoc w odnowieniu świątyni zadeklarował szef lokalnej hromady Bohdan Dubniewicz: „Jestem więcej niż pewien, że zarówno kraje Europy, jak i państwo ukraińskie przeznaczą środki z budżetu na odbudowę kościołów i cerkwi. Wtedy jest jasne, że rada wsi wniesie swój wkład, jeśli pozwoli na to ustawodawstwo”.

Kościół Świętej Marii Magdaleny został zbudowany w latach 1924–1930 w stylu Art Deco zgodnie z projektem architekta Bronisława Wiktora. Budowla jest wprowadzona do rejestru pomników architektury o znaczeniu lokalnym.

Słowo Polskie za: Suspilne, 13 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code