Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Papieski w Winnicy. Święty Jan Paweł II – mój Wielki Rodak

Dzień Papieski w Winnicy. Święty Jan Paweł II – mój Wielki Rodak

18 października w winnickim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Tiażyłowie po dziękczynnej Mszy Świętej odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej, gdzie zabrzmiały pieśni religijne oraz piosenki o Janie Pawle II.

Nie zabrakło również ulubionych utworów papieża Polaka. W ramach koncertu przybliżone zostały najważniejsze etapy życia Świętego, Jego zainteresowania i pasje, co pokazuje znaną i ludzką postać Jana Pawła II. Wszystkich uczestników i widzów obowiązywały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa, więc wszyscy mieli założone maseczki.

Na spotkaniu ksiądz proboszcz Paweł Kalinowski przywitał wszystkich przybyłych, przedstawicieli organizacji polskich miasta Winnicy, miejscowych parafian oraz gości z innych parafii. Homilię wygłosił ks. Mikołaj Myszowski.  Podczas świątecznego koncertu, który poprowadziła Maria Kozyrska-Mazur, zostały przedstawione najważniejsze informację z życia Papieża.

W koncercie uczestniczyli: chór parafialny, który uświetnił swoim śpiewem mszę świętą i na zakończenie której zaśpiewał piosenkę „Barka” i „Nie lękajcie się!”,  wychowankowie Chrześcijańskiego Przedszkola im. Św. Jana Pawła II w Winnicy i wraz z siostrą Ireną Maszczycką zaśpiewali piosenki: Znowu Cię spotykam i Lolek; Grupa dzieci ze Szkoły Sobotniej przy Konfederacji Polaków Podola wykonała piosenkę Biały Pasterz, Dzieci ze studia wokalnego „Viktoria” zaśpiewały piosenkę „Dotknij Panie moich oczu” w języku polskim i ukraińskim,  Uczestniczki Trio „Ażur” wykonały pieśń patriotyczną z tych czasów, kiedy urodził się Papież: „Rozkwitały pąki białych róż” i „ Nie żałuję”,  Ewelina Mazur, Ewa Słobodianiuk i Aleksander Skorodumow wykonali pieśń „Czarna Madonna”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali wspólnie „Abba Ojcze”.

Wiersze autorstwa Jana Pawła II recytowały: Elżbieta Jakowlewa, Aleksandra Wowk, Ewelina Mazur, Zofia Malinowska i Zofia Kozub.

Uczestnicy spotkania wspólnie obejrzeli krótką bajkę aminowaną o życiu Papieża  pt. „10 Felicjanek”. Dzieci, które przyniosły do kościoła swoje rysunki dostały prezenty oraz książki o Papieżu.

Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, kalendarze oraz inne drobne upominki.

Z okazji uroczystości Tetiana Szportun napisała wiersz:

Karolu, gdzie jesteś teraz…
Czy głosisz Słowo Boże
A może jesteś nad morzem
dusz spragnionych miłości ogromnej…
**
 Jeśli kto mówi: «Nie wierzę»
Niech wspomni Karola Papieża
Serce ogromne od wieku
Ponieważ był On Człowiekiem!

Dzień Papieski w Winnicy był organizowany w ramach projektu „Święty Jan Paweł II – mój Wielki Rodak”. Działanie jest realizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą w 2020 roku. Partnerami projektu są Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz Parafia Bożego Miłosierdzia. Partner medialny – portal internetowy Credo.

Maria Kozyrska-Mazur, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 20 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code