Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Dzień ukraińskiego biznesu w Warszawie

Dzień ukraińskiego biznesu w Warszawie

12 maja w sali konferencyjnej Ministerstwa Rozwoju RP odbyło się IV Forum Międzynarodowe „Dzień ukraińskiego biznesu”.

Na zaproszenie organizatorów Forum do stolicy Polski przybyli przedstawiciele ukraińskich instytucji rządowych (resortu gospodarki, Państwowej Służby Fiskalnej i in.), ich polscy koledzy, funkcjonujący od wielu lat na rynku ukraińskim polscy i miejscowi biznesmeni, przedstawiciele lokalnych władz i uczelni oraz dziennikarze.

Forum podzielono na cztery sekcje, moderowane przez wybitnych ekspertów w dziedzinie prowadzenia biznesu na wschodzie – Jarosława Romanczuka – prezydenta Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce, Olega Dubisza – wice-prezydenta Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Bogusława Kowalskiego – prezesa Instytutu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej oraz Ireneusza Derka, wice-prezydenta Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce.

Choć wśród zaproszonych prelegentów zabrakło zapowiedzianych wcześniej Michela Saakaszwilego oraz zastępcy ministra gospodarki Ukrainy Maksyma Nefiodowa, ale tematy poruszane przez innych nie mniej ciekawych „specjalistów od Ukrainy”, wzbudzały gorące dyskusje i późniejsze kuluarowe próby nawiązywania głębszych kontaktów.

Na początku słowo zabrał dyrektor WPHI na Ukrainie Bartosz Musiałowicz: „Chociaż handel towarami pomiędzy Polską a Ukrainą spadł, ale nie tak znacząco, jak z innymi zagranicznymi partnerami. Polski biznes pozostał w tym kraju a import towarów z Polski na Ukrainę nawet wzrósł. Unia Europejska wciąż pozostaje najważniejszym partnerem Ukrainy, czemu w znacznym stopniu posłużyła implementacja mowy stowarzyszeniowej z UE”.

– Już teraz można pochwalić się, że z Ukrainy do Polski zostaną uruchomione nowe połączenia lotnicze – z Winnicy, Charkowa i Iwano-Frankowska. Niestety od czterech lat nie pracuje polsko-ukraińska komisja międzyresortowa, która mogłaby posłużyć bodźcem do dalszych reform. Chcę zaznaczyć, że w chwili obecnej nie widzę osłabienia interesu ze strony polskiego biznesu do Ukrainy. Ukraińscy migranci w Polsce uczą się, jak zaistnieć w środowisku drobnych i średnich przedsiębiorców w swoim kraju. Mamy wreszcie pewną stabilizację polityczną. Rządy Jaceniuka i Hrojsmana starają się by stale polepszał się klimat inwestycyjny na Ukrainie – mówił na Forum ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Główne wątki, poruszane podczas Dnia ukraińskiego biznesu: co się zmieniło w stosunkach gospodarczych pomiędzy Ukrainą a Polską za ostatnie dwa lata, inwestycyjny klimat na Ukrainie, zainteresowanie zagranicznych inwestorów przewozami transportowymi (kolej, samochodowe i lotnicze), współczesna komercja a państwo, parki technologiczne i inne. O zmianach na ukraińskiej „Zaliznyci” opowiedział jej nowy prezes Wojciech Balczun.

Po wykładach merytorycznych odbyła się prezentacja projektów inwestycyjnych finalistów konkursu na najlepszą propozycję dla zainwestowania pieniędzy. Przedstawiciele ukraińskich firm opowiadali o gazyfikacji organicznych odpadów, rowerach elektrycznych, Smart Hubach, i innych możliwościach zarobienia pieniędzy, korzystając z braku w obecnej chwili konkurencji.

– Polski biznes w ostatnim roku zwiększył swoją obecność na Ukrainie o 10 proc. To tysiące miejsc pracy i miliony zapłaconych podatków – mówił Piotr Ciarkowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie.

O perspektywach i problemach zagranicznych inwestorów opowiedział przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Ukrainy Andrij Demczak: „Inwestycje nie przychodzą na puste miejsce. Wpierw trzeba wybudować drogi, uruchomić połączenia lotnicze i kolejowe. Polska najbardziej pomaga w reformowaniu infrastruktury transportowej Ukrainie”.

Ukraińskie miasta Biała Cerkiew i Lwów przygotowały własne prezentacje parków technologicznych, które aktywnie rozwijają się w specjalnych strefach gospodarczych. Na Forum do Warszawy przybyła także winnicka delegacja na czele z wiceburmistrzem Witalijem Pohosianom. Stolica Podola równie aktywnie przygotowuje się do uruchomienia 60-hektarowego parku inwestycyjnego, mogącego zainteresować potencjalnych inwestorów z Polski i innych krajów obniżonymi podatkami i ciekawymi rozwiązaniami dotyczącymi działek pod biznes.

– Ukraina zmienia się w bardzo szybkim tempie, ale potencjał współpracy po obydwie strony granicy jest wciąż ogromny. To, że umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą działa, możemy przekonać się w polskim sklepie, gdzie bez problemu można kupić ukraińskie piwo czy keczup. Brakuje zaś promocji oraz wsparcia informacyjnego dla inicjatyw ukraińskich biznesmenów w porównaniu z na przykład promocją Niemiec – mówił Andrzej Drozd z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Polsko-Ukraińskie Forum Biznesowe odbywało się w dwujęzycznym formacie. Każdy mógł skorzystać ze słuchawek i słuchać wystąpień prelegentów w ojczystym języku. Multimedialne prezentacje prezentowano na dużym ekranie w językach polskim, ukraińskim i angielskim.

Niektóre projekty, zaprezentowane w ramach Forum, już sukcesywnie działają i z ich pomocy korzystają zarówno polscy, jak i ukraińscy klienci. Po prezentacji systemu przetargów elektronicznych PROZORRO słowo na Polsko-Ukraińskim Forum Biznesowym zabrał Ireneusz Derek, który jak jeden z pierwszych polskich inwestorów zaczął korzystać z usług tego systemu i dzisiaj uczestniczy w przetargach i aktywnie sprzedaje swój towar za pośrednictwem PROZORRO.

Reprezentant Międzynarodowych Awialinii Ukrainy (MAU) Andrij Rudenko pochwalił się zakończonymi pertraktacjami z lotniskiem Chopina dotyczącymi uruchomienia lotów do Winnicy. Od końca czerwca ze stolicy Polski do stolicy Podola będą latały na przemian Boeing 737 oraz Embraer. Ciekawostką jest to, że w ramach promocji wartość przelotu z Winnicy do Warszawy będzie stanowiła zaledwie 770 hrywien (około 120 PLN).

Po całodziennym Forum jego uczestnicy zostali zaproszeni na kolację do ambasady Ukrainy, gdzie do późnego wieczora toczyły się rozmowy na temat przyszłości polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych i problemach, na które napotyka zagraniczny inwestor, przychodząc na Ukrainę.

Główni organizatorzy Forum: Międzynarodowe Centrum Prawnicze EUCON, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce oraz Międzynarodowy Związek Audytorski.

Kolejne podobne spotkanie, poświęcone możliwościom inwestowania na Ukrainie, odbędzie się w listopadzie br. w Kijowie.

Jerzy Wójcicki, 13.05.16 r.