Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dzień Skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich w Berdyczowie

Dzień Skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich w Berdyczowie

W pierwszą sobotę miesiąca, 7 marca w Berdyczowie pod tytułem „Ratujmy Ukrainę miłością”odbył się Dzień Skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN). Do miejscowego Sanktuarium Maryjnego przybyli członkowie wspólnot z Winnicy, Żytomierza, Dnipropetrowska, Korostyszewa, Tulczyna, Tomaszpola oraz Bogusława.

W uroczystości wzięło udział ponad sto osób. Jak każdego roku przybyli oni do Berdyczowa, aby opowiedzieć Matce Bożej o pełnym do niej zaufaniu, pomodlić się o ratunek dla Ukrainy i o nawrócenie jej mieszkańców. Marcowe spotkania członków RRN stały się tradycją (w roku bieżącym uroczystość przeniesiono z 8 na sobotę 7 marca, dlatego, że księża nie mogą zostawić w niedziele swoich parafie bez duszpasterza).

– Przybywamy przed oblicze Matki Bożej w Berdyczowie, żeby uczcić najpiękniejszą Kobietę na świecie. Zaczęły się nasze spotkania 8 lat temu. Do Berdyczowa przyjeżdżało wtedy nie więcej niż 20 osób, żeby wypraszać u stóp Matki Bożej Berdyczowskiej łaski potrzebne dla naszych rodzin, a teraz tu przybywają ludzie z całej Ukrainy – powiedziała Katarzyna z Korostyszewa.

Rozpoczęło się spotkanie o godzinie 9 rano od rejestracji uczestników, którzy przybyli do Sanktuarium. O. Paweł OCD, opowiedział wszystkim krótką historię klasztoru i cudownego obrazu Matki Bożej, pokazując zabytkowe zdjęcia. W dolnej kaplicy wszyscy pątnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy znaczków i pocztówek poświęconych okresowi Wielkiego Postu. Ta wystawa jest dziełem o. Pawła, który zebrał z różnych krajów i różnych okresów wszystkie materiały przedstawione w ekspozycji.

Dzień Skupienia RRN zaczął się od modlitwy medytacyjnej Pisma Świętego.

Pod czas medytacji rozważaliśmy o tym, jak szukać Jezusa w tych, którzy są obok nas, a szczególnie – w naszych rodzinach, a także o tym, że radością otrzymaną od Chrystusa mamy dzielić się z innymi – opowiedziała Ludmiła z Żytomierza.

Cały dzień był napełniony obecnością Berdyczowskiej Panny: przed Jej obliczem, w przepięknym kościele, którym opiekują się ojcowie karmelici pielgrzymi przeżywali medytację, brali udział w konferencji, spotkaniach w grupach, Adoracji i Mszy Świętej.

Konferencję poprowadził moderator Ruchu Rodzin Nazaretańskich — ks. Stanisław Swórka. Mówił o tym, że Matka Boże chce napełnić każdego Bożą miłością, którą będziemy zachwycać się i uczyć się, jak dalej przekazywać tą miłość innym.

– Bierzmy przykład z Jana Pawła II, który szedł drogą świętości. To także nasza droga, a to znaczy, że musimy nieść codzienny krzyż obowiązków — na kuchni, opiekując się dziećmi, w pracy i na ulicy. Pozwalać żeby Jezus wzrastał w nas – mówił ks. Stanisław.

W Godzinę Miłosierdzia wszyscy modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz na Różańcu o pokój na Ukrainie. Prowadził modlitwę ks. Józef Bogusz z Korostyszewa.

Najważniejszym momentem dnia dla wszystkich była Eucharystia, odprawiona między innymi w intencji nawrócenia Ukrainy. Celebracji przewodniczył ks. Andrzej Baczyński, homilię wygłosił ks. Piotr Furman. Pod czas przynoszenia darów do kościoła przekazano kołdry, zrobione przez kobiety ze wspólnot RRN dla żołnierzy, walczących na wschodzie Ukrainy.

Na zakończenie spotkania z Jezusem i Matką Bożą Berdyczowską wszyscy otrzymali serduszka z napisami „Ratujmy Ukrainę miłością — Zwyciężajmy zło dobrocią”, które mają przypominać każdemu o kolejnym pięknym dniu, przeżytym z Maryją.

Ruch Rodzin Nazaretańskich narodził się z inicjatywy ks. Tadeusza Dajczera (†2009) i ks. Andrzeja Buczela (†1994) i grupy osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 roku w Warszawie – w oparciu o kierownictwo duchowe – pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 roku Ruch Rodzin Nazaretańskich zaczął się dynamicznie rozwijać w wielu diecezjach Polski, a także na Kresach.
Członkowie Ruchu są wpatrzeni we wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Pragną oni naśladować jej świętość, która realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie.

Obecnie Ruch na Ukrainie istnieje w diecezjach kamieniecko-podolskiej, kijowsko-żytomierskiej, charkowsko-zaporoskiej, odesko-symferopolskiej, lwowskiej jak również w eparchiach Kościoła Greko-Katolickiego.

Ania Denysiewicz, zdjęcia – Bogdan Wyszyński, 10.03.15 r.

 

{morfeo 771}