Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Nauczyciela 2015 w winnickim okręgu konsularnym

Dzień Nauczyciela 2015 w winnickim okręgu konsularnym

W 2015 roku nauczyciele poloniści, pracujący na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego, świętowali swoje zawodowe święto w sobotę 17 października (w Polsce Dzień Edukacji Narodowej przypada na każdą drugą środę tego miesiąca).

Konsulat Generalny RP w Winnicy zaprosił ponad pięćdziesiąt nauczycieli i nauczycielek języka polskiego z Bukowiny, Podola i Wschodniego Wołynia do Winnicy, żeby przywitać ich oraz zapoznać ze zmianami w systemie wsparcia polskiego szkolnictwa na Ukrainie. Po spotkaniu merytorycznym, które odbyło się w sali konferencyjnej hotelu Podole, poloniści przenieśli się piętro niżej, gdzie na nich czekało świąteczne przyjęcie i lampka wina.

Tradycyjnie na początku wszystkich podobnych uroczystości pedagodzy złożyli kwiaty i zapalone znicze pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Sobornej. Honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola Jan Glińczewski przypomniał o pobycie na Podolu wybitnego Polaka. Wiązanki białych i czerwonych róż po raz kolejny upiększyły główną arterię stolicy Podola.

Spotkanie w sali hotelu „Podole” podzielono na kilka części, poświęconych Karcie Polaka, studiom w Polsce, pytaniom wizowym i współpracy punktów nauczania języka polskiego z ORPEG oraz Fundacją „Wolność i Demokracja” (program „Biało-czerwone ABC”). Słowo po kolei zabierali konsulowie Krzysztof Rosiński, Mikołaj Cholewicz oraz Diana Graczyk (referat wizowy). Pierwszy przypomniał o przygotowaniu do egzaminów na studia w Polsce, możliwościach, które daje rządowy program stypendialny dla młodzieży polskiego pochodzenia, podręcznikach, etc.

Obecny stan przygotowania strategii oświatowej dla polskiej mniejszości na Ukrainie przedstawiła Julia Sierkowa, upoważniona do tego zadania przez Fundację „Wolność i Demokracja”.

Wszyscy uczestnicy spotkania merytorycznego otrzymali zestaw materiałów informacyjnych, w tym Kalendarz Nauczyciela na rok 2015/16 oraz książkę „Las Katyński 1943”.

Podczas świątecznego przyjęcia, które odbyło się w restauracji „Podole”, nauczyciele języka polskiego, także siostry zakonne i księża, przy parafiach których działają punkty nauczania, mogli zadać konsulom własne pytania i poznać nowych polonistów, ilość których wzrasta z każdym rokiem, w związku z wzrostem zainteresowania językiem polskim także wśród Ukraińców.

Słowo Polskie, 17.10.15 r.

{morfeo 999}

 

{morfeo 1002}

{youtube}{/youtube}