Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Kobiet po polsku w Winnicy

Dzień Kobiet po polsku w Winnicy

Wraz z początkiem wiosny na Ukrainie aktywizuje się męska część społeczeństwa w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, które zawsze przypada na 8 marca.

W tym państwie to dzień wolny od pracy. Nagle wszyscy mężczyźni stają się czujni i aktywni wobec względów swoich połówek i zaczynają im darować kwiaty, perfumy i inne prezenty.

Do świętowania tego najważniejszego kobiecego dnia w roku dołączyła się także męska połowa Stowarzyszenia „Kresowiacy” w Winnicy. Na jednej z lekcji języka polskiego w Szkole im. Grocholskich oni kwiatami i tortem przywitali polonistkę Irenę Torbus a potem za wspólnym stołem świętowali nadejście wiosny i życzyli kobietom rodzinnego szczęścia, zdrowia i uśmiechu.

Aleksander Jakowenczuk i Walentyna Mazur wpadli na pomysł, by prezentować kobietom ciekawy prezent – obraz pod tytułem „8 życzeń”. Wszyscy obecni na imprezie z zadowoleniem napisali obok ogromnej cyfry „8” swoje życzenia i zamiast podpisu pozostawili odcisk własnego palca.

Następnie pani Irena opowiedziała, jak świętują Dzień Kobiet w Polsce, a kresowiacy podzielili się doświadczeniem składania życzeń kobietą w swoich rodzinnych miejscowościach na Podolu.

Pomysłodawcami imprezy byli Oleksander Jakowenczuk oraz Walentyna Mazur. Sobotnio-niedzielna szkoła im. Grocholskich w Winnicy jest objęta patronatem Fundacji Wolność i Demokracja oraz potomków Rodziny Grocholskich z Podola, mieszkających obecnie w Warszawie.

Słowo Polskie, 13.03.16 r.