Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dzień Języka Ojczystego w Domu Polskim (uaktualnione)

Dzień Języka Ojczystego w Domu Polskim (uaktualnione)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony na całym świecie 21 lutego, jest świętem ustanowionym przez UNESCO, w celu przypomnienia i ochrony wielu, zagrożonych wyginięciem, języków świata. Według statystyk UNESCO około 6 tys. języków, używanych na naszej planecie, są zagrożone wyginięciem w ciągu najbliższych 150 lat.

Język polski, na szczęście, daleki jest od wyginięcia, ale Dzień Języka Ojczystego stanowił świetną okazję aby przypomnieć ukraińskiej młodzieży polskiego pochodzenia z Żytomierza o bogactwie kulturalnym języka polskiego.

Tego wyzwania podjęła się magister Natalia Szumlańska, nauczycielka języka polskiego w żytomierskim Domu Polskim.
Pani magister zorganizowała spotkanie młodzieży, na którym bliżej zostali przedstawieni poetyccy giganci – Polacy doby romantyzmu.

Spotkanie rozpoczęło się z krótkiego wykładu, przedstawiającego najtrudniejszą, ale zarazem i  fascynującą  epokę romantyzmu w Polsce i na świecie. Kolejny etap spotkania można było podzielić na trzy części. Każda z nich została poświęcona omówieniu i przedstawieniu twórczości jednego z trzech wielkich poetów – Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

Młodzież, uczestnicząca w spotkaniu, też nie siedziała biernie. Omówienie życiorysów każdego z polskich wieszczów pozostawiono właśnie uczniom Domu Polskiego. Pokazy slajdów, wzbogacone tłumaczeniami w języku polskim, przygotowała żytomierska młodzież. Każda z kolejnych części kończyła się recytowaniem kilku wierszy polskich poetów.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był świetną okazją by przypomnieć młodzieży polskiego pochodzenia w Żytomierzu jak bogata jest historia nie tylko językowa ale i dziejowa mowy ich przodków. Wyzwanie którego się podęła Pani magister Szumlańska i jej uczniowie, nie było łatwe, lecz ona poradziła sobie z nim wzorowo.

Można mieć nadzieję a nawet pewność, że język polski przez wiele pokoleń nie znajdzie się na liście UNESCO języków zagrożonych.

Tymon Ostrouch

 

 

 


 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code