Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Babci i Dziadka na Kresach

Dzień Babci i Dziadka na Kresach

Nowoczesna babcia nie zawsze musi kojarzyć się z robieniem na drutach czy pieczeniem ciastek. Coraz częściej starsi członkowie naszych rodzin wspaniale radzą sobie z komputerami i innymi nowoczesnymi wynalazkami, co pomaga im łatwiej znaleźć wspólny język z wnukami.

W różnych krajach świata Dzień Babci i Dziadka jest odznaczany w różnych miesiącach a nawet porach roku. W Polsce od 1965 roku przyjęto datę 21 stycznia, kiedy w Poznaniu podczas odtwarzania roli Babci legendy polskiego kina i teatru Mieczysławy Ćwiklińskiej w 85. rocznicę jej urodzin redakcja „Expresu Poznańskiego” wręczyła jej tort i kwiaty, podkreślając, że to właśnie z okazji Dnia Babci. Później pomysł podchwyciły wszystkie inne polskie miasta.

W 2015 roku pomysł organizowania Dnia Babci i Dziadka w drugiej połowie stycznia został wykorzystany po raz pierwszy także na Kresach południowo-wschodnich. Uczniowie Sobotnio-Niedzielnej Szkoły języka polskiego im. Grocholskich przy SP „Kresowiacy” oraz prywatnej szkoły „Aist” w przeciągu zaledwie tygodnia przygotowały wspaniały program z okazji tego święta oraz piękne pocztówki w języku polskim dla swoich dziadków i babć.

20 stycznia w świetlicy szkoły „Aist” zabrzmiały wiersze Włodzimierza Ścisłowskiego, Małgorzaty Strzałkowskiej, Wandy Chotomskiej piękną scenkę na słowa wiersza Doroty Gellener „Dla dziadka” zaprezentowały tata Iwan razem z córką Nastią. Upiększyły uroczystość kolędy, wykonane przez zespół „Kresowiaczki”. Repertuar muzyczny wieczoru kierownik artystyczny zespołu Antonina Zajcewa dostosowała do wymogów zróżnicowanej publiczności – trzy zwrotki każdej z kolęd śpiewano po polsku, a trzy następne – po ukraińsku.

Taras Siwajew, Maria Oszowska i Łada Wychowaniec recytowały dobrą polszczyzną każdy po kilka wierszy, najciekawszy i najweselszy z nich to – Wacuś Stokrotka. Finałowym akordem święta stało się wspólne wykonanie przez wszystkich młodych artystów piosenki „Pokolenie” polskiego zespołu „Kombi” oraz tradycyjnego „Sto lat” dla obecnych na sali babć i dziadków.

Święto Babci i Dziadka w szkole „Aist” zostało zorganizowane przez nauczycielkę języka polskiego z ORPEG Irenę Torbus, przy wsparciu Stowarzyszenia „Kresowiacy” oraz nauczycieli i dyrekcji szkoły „Aist”. Akompaniament muzyczny zapewniła Antonina Zajcewa.

Słowo Polskie, 21.01.15 r.


{morfeo 736}

 

{youtube}nHGlN49xLio{/youtube}