Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Działacze społeczni na własną rękę „dekomunizują” Winnicę

Działacze społeczni na własną rękę „dekomunizują” Winnicę

24 sierpnia członkowie polskich oraz ukraińskich organizacji społecznych i partii politycznych w ramach uroczystości niepodległościowych zorganizowali „dekomunizację” totalitarnej symboliki w samym centrum miasta, która symbolizowała oddanie się sowieckiej młodzieży ideałom leninizmu.

Czerwoną kompozycję z napisem „Bądź godny epoki, rówieśniku!”, ułożoną z mozaiki na dzisiejszym Placu Europejskim z okazji Święta Niepodległości zakryto żółto-niebieską flagą o rozmiarach 9 metrów długości na 3 metry szerokości. Pomysł likwidacji resztek totalitarnej przeszłości w stolicy obwodu narodził się w sieciach społecznościowych, kiedy ktoś z internautów 23 sierpnia opublikował zdjęcie zalanej czarnym tuszem tej komunistycznej kompozycji. Działacze społeczni natychmiast zebrali potrzebne koszty, kupili tkaninę, wynajęli szwaczkę, która wczesnym rankiem 24 sierpnia poszyła dużą ukraińską flagę. Tego samego dnia po obiedzie przy pomocy drabiny, wiertarki i specjalnego karkasu flaga została przymocowana nad komunistyczną symboliką.

Plac przed flagą natychmiast stał się ulubionym miejscem dla robienia rodzinnych zdjęć patriotycznych i tak zwanych „selfie”. W przeciągu godziny po zamontowaniu flagi nad totalitarnym wizerunkiem zdjęcia wykonało tutaj ponad 50 osób.

Podczas przedostatniego posiedzenia roboczej grupy z dekomunizacji przy RM, jej członkowie nie zdecydowali – co zrobić z komunistycznym panno na Placu Europejskim. Społeczność, nie czekając, póki oni dogadają się, sami zaczęli wdrażać dekomunizacyjne ustawy, podpisane przez prezydenta Poroszenkę 15 maja br.

Słowo Polskie, 25.08.15 r.