Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dyskusja pt. „Postać Horodeckiego w ukraińsko-polskim kontekście historycznym” w stolicy Ukrainy

Dyskusja pt. „Postać Horodeckiego w ukraińsko-polskim kontekście historycznym” w stolicy Ukrainy

20 kwietnia w kinoteatrze „Ukraina” w Kijowie odbył się pokaz filmu polskiego reżysera Wiesława Romanowskiego pt.: „Dom architekta Horodeckiego”. Film ten opowiada o kamienicy wybudowanej przez polskiego architekta i – tzw. „Domu z Chimerami”.

Aktywność twórcza wybitnego architekta Władysława Horodeckiego w Kijowie rozpoczęła się na przełomie XIX i XX stulecia. W jego dorobku znalazły się liczne budowle od Narodowego Muzeum Sztuki w stylu klasycyzmy po kenesę karaimską w stylu mauretańskim. Szczytem twórczego wzlotu Horodeckiego była jego własna kamienica na ul. Bankowej 10, tak zwany „Dom z Chimerami”, wybudowana w 1903 roku z okazji 40 rocznicy urodzin architekta. Uosabia on pasje myśliwskie Horodeckiego, jest owocem jego twórczej wyobraźni, która buntowała się przeciwko ustalonym formom i tradycjom.

Po pokazie filmu odbyła się dyskusja pt.: „Postać Horodeckiego w ukraińsko-polskim kontekście historycznym” z udziałem reżysera, Larysy Ameliny, prof. Oli Hnatiuk oraz Władysławy Osmak.

Sergij Porowczuk, 28.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code