Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dyktando w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego w Żytomierzu

Dyktando w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego w Żytomierzu

W roku 2017 w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego przez członków Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki zostało zorganizowane Obwodowe Dyktando Języka Polskiego (II edycja).

Jego napisanie odbyło się 25 lutego 2017 roku w Żytomierskim Miejskim Instytucie Oświaty Podyplomowej. Udział w teście wzięło ponad 160 osób: uczniowie szkół obwodu żytomierskiego oraz słuchacze kursów języka polskiego społecznych polskich organizacji Żytomierza i obwodu.

Przedsięwzięcie miało na celi krzewienie polskiej kultury oraz tradycji. To jedna z form motywacji młodzieży do rozwoju edukacyjnego, pamięci o tym kim byli ich dziadkowie i prababcie.

Zdaniem uczniów, treść oraz poziom trudności dyktando był średnio zaawansowany. Oni mieli wystarczająco czasu dla sprawdzania gramatycznych oraz ortograficznych błędów tekstu. Tekst Dyktanda odczytała nauczycielka języka polskiego w Domu Polskim, Natalia Szumlańska.

„Napisanie dyktando w języku polskim stało się tradycją w Żytomierzu, i razem z tym to nie jest tylko zabawą, ale szansą wsparcia polsko-ukraińskiej współpracy między szkołami oraz organizacjami społecznymi, pokazanie i rozwój własnych umiejętności w nauce języka polskiego i zaangażowania młodzieży do wszechstronnego rozwoju” – mówiła Szumlańska.

Wyniki Dyktanda zostaną ogłoszone przed 10 marca. Nagrody za I i II miejsce ufundował Zarząd Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki. Zostaną one wręczone 15 marca.

Bogdana Zarycka, Studencki Klub Polski, 02.03.17 r.