Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dyktando w Odessie

Dyktando w Odessie

W sobotę 23 maja 2015 roku na Uniwersytecie im. Miecznikowa w Odessie odbyło się II dyktando „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy … po polsku” zorganizowane przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Dyktando zostało przygotowane przy współpracy z Odeskim Oddziałem Związku Polaków na Ukrainie.

Przed przystąpieniem do konkursu odczytano list prezesa Fundacji – Michała Dworczyka. Następnie głos zabrał konsul Rzeczypospolitej Polskiej pan Piotr Siebeneichen i pełniąca obowiązki prezesa Odeskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie pani Tataina Filippowa. Podobnie jak podczas pierwszej edycji i tym razem konkurs cieszył się dużą popularnością.

Wśród uczestników byli członkowie organizacji polonijnych, studenci, uczniowie szkoły 121 i gimnazjum nr 7, a także goście z Mikołajowa.

Po napisaniu dyktanda, którego treść tym razem dotyczyła stosunków polsko-ukraińskich w 1920 roku, dla uczestników przygotowano poczęstunek. W czasie obrad jury, studium teatralne im. A Fredry działające przy Odeskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie, zaprezentowało komedię „Zemsta” na podstawie sztuki Aleksandra Fredry. Wśród publiczności znalazła się pani konsul Anna Pustuł, która po przedstawieniu podzieliła się swoimi wrażeniami z aktorami.

O godzinie 16.00 jury w składzie: prof. Halina Kasim, Agnieszka Kotuła, Swietłana Zajcewa-Wełykodna, Daria Bespalenko ogłosiło wyniki konkursu. W kategorii do lat 18 Mistrzem Języka polskiego została Anastazja Sitnikowa, I wicemistrzem Dmitrij Torbiński, a II wicemistrzem Anna Bykowa. W grupie dorosłych najlepiej dyktando napisała Tetiana Mychajlina, II miejsce zajął Eugieniusz Nikora, a III – Małgorzata Płochotnik.

Ponadto Fundacja przygotowała dyplomy i symboliczne nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika konkursu. Impreza przebiegła w miłej atmosferze, a dzięki występowi teatru stała się też okazją to przybliżenia uczestnikom polskiej kultury.

Słowo Polskie, na podstawie informacji WiD, 28.05.15 r.

 


{morfeo 856}

{youtube}{/youtube}