Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dyktando w Dniu Języka Ojczystego w Winnicy

Dyktando w Dniu Języka Ojczystego w Winnicy

W roku bieżącym Święto Języka Ojczystego, obchodzone 21 lutego, przypadło na niedzielę.

Dlatego w pierwszym następnym dniu roboczym wspierani inicjatywą Adama Chłopka, dyrektora Centrum Metodycznego w Drogobyczu, członkowie Stowarzyszenie „Świetlica Polska” w Winnicy zorganizowali wśród starzej młodzieży i studentów Uniwersytetu Medycznego w Winnicy dyktando z języka polskiego.

Z inicjatywy Stowarzyszenia od ośmiu lat prowadzona jest nauka języka polskiego dla studentów medyków. Młodzież, studiująca na różnych kierunkach, bierze udział w licznych koncertach, konferencjach, wycieczkach historyczno-krajoznawczych, konkursach recytatorskich „Kresy” i festiwalu poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu.

W 2015 roku student Ostap Baraniak wywalczył główną nagrodę w winnickiej edycji Ogólnoukraińskiego Dyktanda, zorganizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja (lokalnym partnerem w Winnicy wystąpili Stowarzyszenie „Kresowiacy” i CRP „Polonia”).

Po lutowym dyktandzie grupa studentów udała się do miejskiego parku imienia Gorkiego, by na alei pisarzy ukłonić się przed pomnikiem naszego sławnego ziomka, poety Jarosława Iwaszkiewicza. Kolejna rocznica urodzin pisarza i poety przypadła również na lutowy weekend. „Sława i chwała” – wielkie dzieło Polaka z Kalnika przemawia do nas przez laty, a Obwodowe Zjednoczenie Nauczycieli Języka Polskiego wybrało Jarosława Iwaszkiewicza na swego patrona.

dr Walery Istoszyn, Prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska”, 23.02.16 r.