Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dworczyk: Nowelizowana ustawa o Karcie Polaka w trzecim kwartale bieżącego roku

Dworczyk: Nowelizowana ustawa o Karcie Polaka w trzecim kwartale bieżącego roku

Źródło: TV RepublikaW wywiadzie, udzielonym dla polskiej telewizji „Republika” przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk podał wstępne terminy, kiedy nowelizowana ustawa o Karcie Polaka może wejść w życie.

– Przed 20 marca w Sejmie odbędzie się drugie czytanie ustawy o Karcie Polaka, do końca miesiąca – trzecie, następnie projekt zostanie przekazany do Senatu i bardzo wiarygodnie, że na początku trzeciego kwartału bieżącego roku ta nowelizacja wejdzie w życie, a w konsekwencji w ciągu dziesięciu lat blisko 100 tys. Polaków ze wschodu przyjedzie do Polski – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości w programie „Prosto w oczy”.

Oprócz tego Michał Dworczyk zapewnił, że wszyscy, którzy zechcą się przesiedlić na teren Rzeczypospolitej, posiadając Kartę Polaka, w przeciągu pierwszych 6 miesięcy będą otrzymywali comiesięczną zapomogę w rozmiarze 600 zł a po roku mieszkania w Polsce takim osobom zostanie przyznane polskie obywatelstwo. Ważną zmianą będzie także możliwość ubiegania się o Kartę Polaka nie tylko w polskich konsulatach ale także w urzędach wojewódzkich na terenie RP oraz wprowadzenie do ustawy zapisu, mówiącym o tym, że posiadaczy Kart Polaka w miejscach swojego zamieszkania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia będą traktowani przez państwo polskie na zbliżonych zasadach, jak obywatele polscy.

Słowo Polskie, Telewizja Republika, K.B.,  14.03.16 r.