Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dwie cerkwie na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej powróciły do własności państwowej

Dwie cerkwie na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej powróciły do własności państwowej

Ławra Kijowsko-Peczerska. Fot. wikipedia

Teraz nie należą one już do Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego. Odpowiednią decyzję podjęła 5 stycznia komisja, która zajmowała się inwentaryzacją obiektów i oceną ich stanu.

Decyzje dotyczą Soboru Uspeńskiego oraz Cerkwi Trapeznej znajdujących się na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Szef ukraińskiego resortu kultury Oleksander Tkaczenko powiedział, że choć metropolita Pawło, który miał podpisać ustawę, nie pojawił się na ostatnim posiedzeniu komisji, nie stało się to przeszkodą w zwrocie mienia państwowego.

Wcześniej Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej oświadczyło, że nie zaleca przedłużania dzierżawy Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego obiektów na terenie Narodowego Rezerwatu Kijowsko-Peczerskim.

26 grudnia bp Pawło Lebid poinformował, że wygasł okres dzierżawy dwóch największych cerkwi na terenie Górnej Ławry. Od 1 stycznia 2023 roku przedstawiciele cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego już nie będą mieli do nich wstępu. Z tej okazji on nawet nagrał wiadomość wideo do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wezwał go do interwencji w tej sprawie.

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 r. ukraińska Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła liczne rewizje na terenie obiektów, z których korzystał Patriarchat Moskiewski. Wyniki kontroli okazały się bardzo wymowne – odnaleziono rosyjskie paszporty, materiały wychwalające „ruski mir”, a nawet materiały o treści seksualnej.

4 stycznia 2023 r. poinformowano, że zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Metropolita Epifaniusz odprawi nabożeństwo bożonarodzeniowe 7 stycznia w Uspeńskim Soborze w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.

Słowo Polskie za: ukraińskie media, 8 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code