Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Duchowieństwo i naukowcy z Polski i Ukrainy w Radomyśłu analizowali wspólną przeszłość

Duchowieństwo i naukowcy z Polski i Ukrainy w Radomyśłu analizowali wspólną przeszłość

Źródło: http://oda.zt.gov.ua„Dekonstrukcja mitów” – konferencja naukowa z okazji rocznicy Unii Żytomierskiej „Ukraina Prawobrzeżna na przełomie ХVII–XVIII wieku” w Kijowie i Radomyślu.

4 czerwca w Radomyślu (obwód źytomierski) odbyło się podsumowanie jubileuszowej konferencji naukowej z okazji 300-lecia Unii Żytomierskiej 1715 roku „Ukraina Prawobrzeżna na przełomie ХVII–XVIII wieku”.
Pierwsze spotkania w ramach „Dekonstrukcji mitów” rozpoczęły się w Kijowie, w siedzibie Patriarszego Soboru Zmartwychwstania Pańskiego i Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mogilańska”.

Program drugiego dnia w Radomyślu, konferencji przewidywał Mszę Świętą w kaplicy zamkowej w Radomyślu. Po Mszy świętej uczestnicy zwiedzili piękną fortecę oraz muzeum ukraińskiej ikony domowej „Dusza Ukrainy”.

Podczas konferencji omawiano sprawy, związane z religią i kulturą Prawobrzeżnej Ukrainy, malarstwo religijne Prawobrzeża końca XVII wieku, Unię w województwach Bracławskim i Kijowskim etc.

Udział w przedsięwzięciu wzięli naukowcy z Ukrainy i Polski, m.in. z Uniwersytetu Rzeszowskiego, KUL im. Jana Pawła II, duchowieństwo, w tym arcybiskup Cerkwi Ukraińskiej Greko-Katolickiej Swiatosław (Szewczuk), biskup Cerkwi Ukraińskiej Greko-Katolickiej Jozyf (Milan), deputat Rady Najwyższej Ukrainy, przewodnicząca Komitetu ds. ochrony zdrowia, doradca Prezydenta Ukrainy z pytań humanitarnych oraz działaczka społeczna Olga Bilobrowiec i inne znane osobistości.

W swoim wystąpieniu przed uczestnikami konferencji, biskup Władyka Josyf Milan powiedział: „Nie wiem, czy historycy na pewno wiedzą, gdzie została podpisana Unia, w Żytomierzu czy w Radomyślu. Ale ja na pewno wiem, że szkoła średnia w Radomyślu została zbudowana na murach byłego budynku metropolity UCGK, i tu zachowały się ślady naszego przebywania”.

Słuchając wykładów, ja osobiście tylko zacząłem rozumieć to, że jak często dzisiaj nasze Kościoły żyją w niewoli różnych mitów historycznych. Mity, jakie zostały napisane w tym czy innym gabinecie, a później zostały przekazane ludziom. Niebezpiecznym jest, kiedy historyczne mity zmieniają się w pewną propagandę, jaką później Kościoły starali się wykorzystać, walcząc między sobą. Wtedy w rzeczywistości, niema żadnej szansy, na jakiś konstruktywny dialog, który opiera się się na prawdzie. Te dwa dni były dniami rekonstrukcji mitów – podkreślił arcybiskup Szewczuk.

Konferencja odbyła się w ramach programu edukacyjno-badawczego „Chrześcijaństwo kijowskie” przy wsparciu projektu publicznego „Ukraina Niepodległa i tradycje Kijowskie”. Projekt polegał na przemyśleniu społeczeństwa i popularyzacja Ukrainy oraz tradycji chrześcijaństwa kijowskiego.

Organizatorami konferencji byli Narodowy Uniwersytet „Kijowsko-Mogilańska Akademia” (wydziały nauk humanitarnych i historii), Kijowska eparchia Ukraińskiej Cerkwi Greko-Katolickiej oraz Ukraiński Uniwersytet Katolicki (wydział humanistyczny i filozofio-Bogusławski).

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: http://oda.zt.gov.ua, 06.06.16 r.