Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Drzewko Pokoju w Zarwańcach

Drzewko Pokoju w Zarwańcach

W tym samym dniu, kiedy w Winnicy świętowano 95. rocznicę Sojuszu polsko-ukraińskiego, członkowie organizacji „Konfederacja Polaków Podola XXI w.” wzięli udział w ciekawej akcji społecznej. To była inicjatywa o randze międzynarodowej, która zjednoczyła 50 krajów świata.

W ramach akcji „Drzewko Pokoju”należało posadzić drzewo, zrobić z nim zdjęcie oraz zamieścić je na stronie, gdzie znajduje się interaktywna mapa świata. Inicjatywa jest skierowana na jednoczenie ludzi i ich energii „dla pokoju”, które będą przekazywać drzewa z różnych stron świata, drzewa będą rosły i wzmacniały tą energię zgody i świadomego życia. Pomysł ten został poparty przez przedstawicieli światowego ruchu „Let’s do it, world” oraz przedstawiciele inicjatywy „Let’s do it, Ukraine”

Warto powiedzieć, że koordynatorka inicjatywy „Drzewa Pokoju” Maria Lisiecka i jej asystentka w organizacji święta Anna Radzichowska – to członkinie organizacji społecznej „Konfederacja Polaków Podola XII wieku”. Jako świadome działaczki społeczne inicjowały i zorganizowały akcję „Drzewa Pokoju” w Winnicy.  W organizacji przedsięwzięcia pomagali im również inni członkowie Konfederacji: Mikołaj Korpało, Olga Ostrowska, Natalia Nakypiła, Helena Hawryluk, Daria Zacirko, Anastazja Motyluk, Mirosław Korpało, Katarzyna Patej, Julia Sergatiuk, Wiktoria Łozińska, Natalia Nehela i inni. Dorośli zadbali o sadzonki, zorganizowali dla dzieci warsztaty w zakresie tworzenia aniołków z papieru, którymi dzieci ozdabiały posadzone drzewa. Do przedsięwzięcia na wiejskim stadionie dołączyli się także mieszkańcy wsi Zarwańce (rej. winnicki) oraz Winnicy. Obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych, sportowcy oraz przedstawiciele różnych organizacji społecznych.

Zdaniem prezes „Konfederacji Polaków Podola XXI wieku”, Heleny Hawryluk, drzewa pokoju powinny przede wszystkim zakwitnąć w sercach ludzi. – Każdy z nas chce zostawić dla potomków zieloną planetę. Powinniśmy wspólnie dążyć do tego celu – powiedziała pani prezes.

W ramach akcji organizatorzy założyli „Aleję Rodowodu” – jest ona uosobieniem starań ludzi dla pokoju, wartości rodzinnych, odrodzenia. Młode rodziny z Zarwaniec wysadziły tutaj kasztany, symbolizujące troskę i mądrość. Pierwsze zaś drzewo zostało posadzone przez nowożeńców, którzy przybyli prosto z urzędu stanu cywilnego. Na zakończenie przedsięwzięcia dzieci wypuściły w niebo gołębie jako symbol pokoju na Ukrainie i na całym świecie.

Podsumowując, należy powiedzieć, że takiego rodzaju akcje pomagają ludziom uświadomić sobie aktualność wielu problemów. W szczególności warto wymienić problem pokoju, gdyż działania wojskowe toczą się nie tylko na terenie Ukrainy; problem zazielenienia, ponieważ obszar terenów zielonych zmniejsza się, przy tym wzrasta ilość śmieci oraz problem konsumpcyjnego trybu życia – aby po sobie zostawić spokojną i czystą Ziemię dla przyszłych pokoleń.

Mamy nadzieję, że ta dobra sprawa – sadzenie drzew i jednoczenie się dla pokoju i zdrowej przyszłości stanie się tradycją i zakorzeni się w naszym życiu, jak korzenie nowo posadzonych drzew.
25 kwietnia w Winnicy odbył się szereg przedsięwzięć, poświęconych wydarzeniom na Podolu i na całej Ukrainie w 1920 roku. W obchodach tej rocznicy wzięli udział także członkowie Konfederacji Polaków Podola XXI w.

Natalia Nekypiła, członek „Konfederacji Polaków Podola XXI wieku”, 01.05.15 r., KZ


{morfeo 828}

{youtube}{/youtube}