Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Punkt widzenia. Drugie narodziny Ukrainy

Punkt widzenia. Drugie narodziny Ukrainy

Symbol narodu ukraińskiego – wyszywanka, staje się ważnym atrybutem państwowości i niepodległości, który łączy nie tylko Ukraińców lecz także inne narodowości, zamieszkujące te ziemie.

Od niedawna w dniu 21 maja w Ukrainie jest obchodzony Dzień Wyszywanki. To święto nabiera szczególnego znaczenia w kontekście konfliktu wojennego z Rosją i separatystami na wschodnich terenach. Kwestia państwowości Ukrainy nierozerwalnie wiąże się z problemem zachowania wielokulturowości i tożsamości poszczególnych grup etnicznych. Zachowanie obecnego układu i ukraińskiego systemu społeczno-politycznego jest kwestią przetrwania i rękojmią dalszego rozwoju i odrodzenia tożsamości mniejszości narodowych. Dlatego nie dziwi, że na obchody Dnia Wyszywanki na głównym placu w przyfrontowym Berdiańsku, pomimo Ukraińców zebrali się także przedstawiciele innych narodowości – Niemcy, Grecy, Bułgarzy, Żydzi i, oczywiście, Polacy.

Od czasów Rewolucji Pomarańczowej wspólnota polska Berdiańska aktywnie promuje wartości europejskie i zdecydowanie popiera zachodni wektor rozwoju Ukrainy. Polacy dzielnie uczestniczyli w protestach i akcjach pod czas rewolucji godności, a obecnie w miarę swoich skromnych możliwości wspierają ukraińskich żołnierzy na froncie.

– Propagowany przez Kreml i cerkiew moskiewską tak zwany „ruskij mir” jest nam obcy, jak również wielu obywatelom Ukrainy. Nie chcemy tutaj żadnych „republik narodowych” – mówią Polacy z Berdiańska.

Zbrojny konflikt w Donbasie stał się katalizatorem, który przyspieszył proces kształtowania się tożsamości państwowej. W obliczu zagrożenia z zewnątrz ludzie uświadomili, że są obywatelami Ukrainy, ziemi na której urodzili się i żyją. Jeżeli Polacy mają ponad tysiącletnie tradycje państwowości, to Ukraińcy i walcząca Ukraina dopiero teraz przeżywają narodziny Państwa Ukraińskiego. Jak nigdy dotąd jest dla nas ważne wsparcie moralne Europy i przede wszystkim Polski. Wieloetniczna Ukraina jest naszym domem, o który będziemy walczyć!

Lew Suchomłynow, Berdiańsk, 22.05.15 r.