Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dożynki w Latyczowie

Dożynki w Latyczowie

W sierpniu 2013 roku wierni kościoła rzymskokatolickiego obchodzili święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To święto upamiętnia moment „zaśnięcia” Matki Boskiej, a także fakt, że została ona wzięta wraz z ciałem do nieba.

Nie tak dawno temu w Latyczowie odbyła się uroczysta liturgia, poświęcona świętu Matki Boskiej Zielnej albo drugi odpust Maryjny. Mszę Świętą odprawiał wtedy ksiądz Wiaczesław Klębowski, który pracował w latyczowskiej parafii w roku ubiegłym. Na świętowanie do sanktuarium latyczowskiego oprócz miejscowych parafian przybyli także pielgrzymi ze wsi Iwki Starosiniawskiego rejonu.

Z okazji święta parafianie przygotowali piękne wieńce dożynkowe. Tradycje dożynek sięgają korzeniami jeszcze czasów starożytnych. Krąży legenda, że Apostołowie zamiast ciała Marii znaleźli w jej łożu ziele. Największy i najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowali członkowie Świeckiego Zakonu Franciszkanów,  inny, też nie mniej okazały, zrobili członkowie Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków w Latyczowie.

Oprócz wieńców parafianie zrobili kompozycje z owoców oraz warzyw. W taki sposób wierni kościoła wspominają Maryję, która zjednoczona ze swym Synem w walce z szatanem, została wniebowzięta.

Tatiana Łysenko, Franciszek Miciński,

opracowanie Ania Szłapak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code