Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dożynki w Jakuszyńcach z udziałem nowej polskiej organizacji społecznej

Dożynki w Jakuszyńcach z udziałem nowej polskiej organizacji społecznej

Stoisko Polsko-Ukraińskich Fundamentów na Dożynkach w JakuszyńcachW Jakuszyńcach, położonych kilka kilometrów od Winnicy, urodził się znany polski pisarz Piotr Jaksa-Bykowski. W sobotę 1 października w tej miejscowości podczas Święta Urodzaju, zorganizowanego na centralnym placu Jakuszyniec przez lokalne organizacje społeczne przy współpracy z władzami samorządowymi, zabrzmiał fragment ukraińskiego przekładu utworu wybitnego pisarza z Podola.

W ramach święta miejscowe gospodynie zaprezentowały swoje smaczne wypieki, dzieciaki mogli pojeździć za darmo konno, pogłaskać żywego królika, i posłuchać ciekawego koncertu. Krótkie słowo powitalne podczas festynu do zebranych gości wygłosił przewodniczący Rady Wsi Wasyl Romaniuk. Wspomniał o reformie decentralizacyjnej i podziękował organizatorom za ciekawą inicjatywę, która w następnym roku może przerosnąć w prawdziwy kiermasz.

– Cieszymy się, że mamy dzisiaj okazję zaprezentować naszą nowo powstałą organizację „Polsko-ukraińskie fundamenty Winniczyzny”. Głównym kierunkiem naszej działalności będzie rozwój współpracy między Polską a Ukrainą w dziedzinie kultury, a także nauka języka polskiego w Zarwańcach i innych szkołach, należącej do Jakuszynieckiej hromady – mówiła prezes organizacji Anna Radzichowska.

Jakuszynieccy Polacy, ubrani w polskie stroje ludowe, przeczytali dla publiczności fragment utworu Piotra Jaksy-Bykowskiego oraz recytowali polską poezję. Publiczność witała występ członków „Polsko-ukraińskich fundamentów” oklaskami i okrzykami „Brawo”. Przy ich stoisku można było spróbować polskich pączków i innych przysmaków, kojarzonych z krajem nad Wisłą.

Cieszymy się, że na byłych terenach I RP powstają nowe polskie organizacje społeczne, na czele których stają znani społecznicy, wolontariusze i ludzie, zakochani w kulturze i tradycjach polskich. Zapewne już wkrótce w Jakuszyńcach można spodziewać się odsłonięcia tablicy, upamiętniającej słynnego rodaka Piora Jaksy-Bykowskiego i nawiązania współpracy partnerskiej z jedną z gmin w Polsce.

Jerzy Wójcicki, 01.10.16 r.