Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dorota Sędłak o ojczyźnie Jana Brzechwy i ogółem o Ukrainie

Dorota Sędłak o ojczyźnie Jana Brzechwy i ogółem o Ukrainie

Dorota Sędłak, Jerzy Wójcicki28 lutego w Sędziszowie Małopolskim podczas pobytu delegacji ze Żmerynki (obw. winnicki, Ukraina) naszej redakcji udało się porozmawiać z Dorotą Sedłak – członkiem Zarządu Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego. Pani Dorota kilka miesięcy temu odwiedziła Podole i podzieliła się z czytelnikami Słowa Polskiego wrażeniami z wyjazdu i współpracy ze „stolicą kolejową” Ukrainy.

Czego pani oczekuje od współpracy między Sędziszowem a Żmerynką w perspektywie kilku lat?

Dorota Sędłak: – Wymiany kulturalnej, sportowej, możliwie nasze dzieci będą mogły studiowały na waszych uniwersytetach, korzystać się z waszyсh doświadczeń, a młodzież z Ukrainy będzie przyjeżdżała do nas na studia. Jak również bardzo istotnym czynnikiem byłaby współpraca na tle gospodarczym – między naszymi firmami i waszymi, żeby mogły razem osiągać korzyści.

Pani była na Ukrainie jakiś czas temu, jakie wrażenia pani odniosła od naszych terenów bardziej oddalonych od tradycyjnych dla Polaka Lwowa czy Stanisławowa, a mianowicie – Winnicy, Żmerynki?

– Po ostatnim wyjeździe, no i w ogóle, jestem zaczarowana i zakochana w Ukrainie, To przepiękny kraj, i jak ostatnio wracaliśmy to było bardzo zielono, to widocznie zależy od gleby, która jest lepszą niż u nas. Nasze tereny, np. Sędziszów, posiadają gleby piaskowe. Jest u was dużo terenów górniczych, ale tereny oddalone od miast, typu Lwowa, czy Winnicy są mało zabudowane, bardziej typowo rolnicze niż przemysłowe.

No i ostatnie pytanie, bardziej już konkretne, z czym się kojarzy u pani Żmerynka?

– Żmerynka kojarzy mi się z dworcem kolejowym, ale także z serdecznością i gościnnością. Myślę że te wszystkie plany, które były w trakcie pobytu na Ukrainie zostały zrealizowane, widać że odbudowuje się szkolnictwo, odbywa się remonty szkół, basen też odremontowali, dużo gorsze macie grogi niż nasze.

Kto ze słynnych Polaków urodził się w Żmerynce?

– W Żmerynce urodził się Jan Brzechwa!

Rozmawiał Jerzy Wójcicki, 06.03.17 r.

{youtube}Va2WHR-PhSY{/youtube}