Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Doroczne spotkanie Polskiej Szkoły

Doroczne spotkanie Polskiej Szkoły

12 września o 11.15 w jednej z sal Muzeum Krajeznawczego odbyło się spotkanie organizatorów i uczniów Polskiej Szkoły Sobotno-Niedzielnej. Sala była pełna ludzi.  W spotkaniu wzięli udział p. Jan Glinczewski, wice-konsul p. Damian Ciarciński, poważni goście z Urzędu m. Kielc, prezesi miejscowych organizacji polonijnych, młodzież i osoby dorosłe, chętne do nauki języka polskiego.

Na początku wystąpił p. Jan Glinczewski. Krótko opisawszy sytuację ze staniem wiedzy języka polskiego w Winnicy i okolicach, ogłosił pełny harmonogram zajęć dla dzieci i dorosłych, początkujących i zaawansowanych, prezentując nauczycieli(patrz poniżej). Poprosił by w tym roku nie powtórzyła się sytuacja z poprzedniego, gdy po zapisaniu ponad 100 osób, chodziła tylko połowa.

Potem słowo zabrał p.Damian Ciarciński. Nawołując do podtrzymywania polskiej kultury, przypomniał o roli ziemi Winnickiej i Bracławskiej w dawnej historii Polski.

Po krótkich występach gości z Polski, pan Glinczewski opowiedział o tym, jak dzień wcześniej, razem z uczestnikami bajkierskiego rajdu Katyńskiego, wspólnie złożono wieńce do pomnika JPII przy kościele na Tiażyłowie i desce Piłsudzkiego na ul. Sobornej. Obalił mit bajkierów z filmów holiwódzkich. Tych co przybyli do Winnicy, nazwał „prawdziwymi patriotami i ludźmi głęboko religijnymi”.

Tradycyjnie pytania po występach dotyczyły wiz Szengen i Kart Polaka, ale konsul Ciarciński szybko dał tłumaczenie wszystkich kwestji i rozjaśnił zmiany w ustawach wizowych, które nastąpiły po 5 kwietnia b.r.

Po prawie półtorajgodzinnym zebraniu usatysfakcjonowani uczestnicy rozeszli się po swoich sprawach, a część, na czele z panem Janem Glinczewskim, wyruszyła na wycieczke, śladami polskiej historii, do Bracława.

 

 

Harmonogram bezodpłatnych zajęć języka Polskiego w sali Muzeum Krajeznawczego na ul. Sobornej

1. Dzieci młodszego wieku(do 10 lat) –  Sobota, godzina 15.00, p. Julia Griaznowa,

2. Dzieci i młodzież(2-3 rok nauczania) – Sobota, godzina 13.00, p. Tatjana Walkowa,

3. Początkujące dzieci – Sobota, godzina 14.00, p. Tatjana Walkowa,

4. Dorosli-początkujący – Niedziela, godzina 12.15, p. Irena Musijczuk,

5. Młodzież i dorośli(zaawansowani) – zajęcia z przedmiotu „Literatura, historia i kultura polska”, Niedziela, godzina 10.45, p. Jan Glinczewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code