Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dominikański Jarmark w Gdańsku

Dominikański Jarmark w Gdańsku

Jarmark Św. Dominika odbywa się co roku w sierpniu na Starym Mieście w Gdańsku.

W 2004 impreza została wydłużona do trzech tygodni. Od wielu lat co roku bierze w niej udział ponad 1000 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów, a odwiedzają ją dziesiątki tysięcy osób, a w weekendy nawet dwa razy więcej.

Jak podają organizatorzy, w czasie każdego Jarmarku przez ulice Głównego Miasta przewija się w sumie ok. 5 mln odwiedzających, a w 2007 roku było ich aż 8,5 mln, co stanowi dotychczasowy rekord.

Tradycja Jarmarku Św. Dominika liczy ponad 750 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona imprezy. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać i nie mieścić w granicach placu, przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć kaszubską ceramikę, czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, bursztyny itd.

Na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał mieścić wszystkich zainteresowanych i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu.

Dominikański Jarmark w 2017 rozpoczął się 29 lipca i zakończy się 20 sierpnia. Codziennie przez trzy tygodnie, na kilku scenach, realizowany będzie wielogodzinny, różnorodny program rozrywkowy – koncerty, pokazy sztucznych ogni, kostiumowe spektakle, parady, festiwale i konkursy, towarzyszący części handlowej.

Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku jest od trzech lat diabelski młyn – ogromne koło widokowe o wysokości ok. 50 m. Ustawione na uporządkowanym terenie Wyspy Spichrzów urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Także odbędzie się XXII Święto Chleba – W trakcie imprezy odbędzie się tradycyjny konkurs z nagrodami dla publiczności na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. Współzawodniczyć będą także piekarnie i cukiernie – na polu galanterii cukierniczej i piekarskiej. Specjalny program – z animacjami – jest przygotowany dla dzieci.
Święto Chleba jest okazją do degustacji ciast i pieczywa, a także konsultacji dietetycznych.

Jarmark Dominikański – to mieszanka kultur, gdzie można dowiedzieć się dużo nowego, a także poszerzać polską kulturę wśród turystów. To wspaniała możliwość spędzić ciekawie swój czas z rodziną. Serdecznie zapraszam na Jarmark Św. Dominika w Gdańsku w tym roku jak i również w następnych latach!

Maria Kucza, 12.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code