Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Doczesne szczątki książąt Czartoryskich zostały ponownie pochowane w Klewaniu pod Równem

Doczesne szczątki książąt Czartoryskich zostały ponownie pochowane w Klewaniu pod Równem

5 maja, w miejscowości Klewań koło Równego odbył się pochówek szczątków książąt Czartoryskich. Czartoryscy w XVII i kolejnych stuleciach znacznie przyczynili się dla rozwoju Wołynia.

Na ceremonię z Polski przybyło 25 potomków rodu, którzy reprezentowali cztery pokolenia Czartoryskich. Doczesne szczątki książąt Czartoryskich zostały odnalezione przez archeologów Ratowniczej Służby Archeologicznej Ukrainy, w klewańskim kościele w czterech kryptach znajdujących się pod świątynią. Pochówki datowane wiekami XVII-XVIII archeolodzy odkryli podczas prac w kryptach kościoła w październiku minionego roku.

W krypcie pod świątynią złożono 15 trumien z doczesnymi szczątkami 18 przedstawicieli rodu Czartoryskich, w tym także dzieci (zgodnie ze zwyczajem katolickim zmarłe dzieci można chować w jednej trumnie). Krypta będzie jeszcze przez pewien czas otwarta, dlatego każdy chętny może pomodlić się w intencji fundatorów świątyni, o pokój ich duszy. Potomkowie rodu Czartoryskich mieszkają nie tylko w Polsce, jeden z potomków mieszka także w Australii. Jest gotów  sfinansować dokonanie rekonstrukcji twarzy pochowanych członków rodu w oparciu o pomiary antropologiczne,  ich czaszek. Obok każdego z grobowców zostanie postawiony portret każdego z przedstawicieli rodu pokazujący jak on wyglądał za życia.

Czartoryscy to książęcy ród herbu Pogoń wywodzi swoje korzenie od rządzącej na Litwie dynastii Giedyminowiczów. Gniazdo rodowe, od którego pochodzi też ich nazwisko, to miasteczko Czartorysk (obecnie Stary Czartorysk w rejonie maniewickim obwodu rówieńskiego).

Jednym z założycieli rodu był Konstanty Koriatowicz. Potomkowie jego wnuka, księcia Michała Wasylowicza zmarłego pomiędzy 1479 a 1489 rokiem, w 1567 roku zapoczątkowali na Wołyniu dwie linie rodu. Do połowy XVII wieku Klewań był głównym miastem młodszej linii rodu Czartoryskich.

Pośród słynnych przedstawicieli tej rodziny są: Mikołaj Jerzy Czartoryski (1603-1661) posła na sejm Rzeczypospolitej, wojewoda wołyński; jego syn Kazimierz Florian (1620-1674) arcybiskup gnieźnieński i prymas Rzeczypospolitej i Michał Jerzy (1621-1692) kasztelan wołyński i bracławski, wojewoda bracławski, wołyński i sandomierski. Ostatni król Rzeczypospolitej (1764-1795) Stanisław August Poniatowski również był spokrewniony z rodem Czartoryskich, był w prostej linii prawnukiem Michała Jerzego Czartoryskiego.

Sergij Porowczuk, 08.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code