Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dobry początek roku dla formacji wokalnej „Cantica Anima” z Baru

Dobry początek roku dla formacji wokalnej „Cantica Anima” z Baru

Rok 2017 dla chóru ”Cantica Anima” zaczął się od ciekawego i owocnego w nowe wrażenia wyjazdu do polskiego Sycowa na XIV Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie.

Podróż na Dolny Śląsk do powiatu oleśnickiego, gdzie znajduje się piękne i zadbane miasteczko Syców, była bardo długa, bo zajęła prawie całą dobę, ale wcale nie mecząca. W autobusie, w którym podróżują artyści, panuje zupełnie inny klimat. Tam jest zawsze wesoło, radośnie i muzycznie.

W takim więc wesołym nastroju dojechaliśmy do Krośnic. Poczuliśmy się tutaj, jak w domu. Pobyt w Krośnicach był bardzo emocjonalny i bogaty w nowe wrażenia. Dostaliśmy zaproszenie od dyrektorki miejscowego Domu Opieki by odwiedzić osoby starsze, które tam mieszkają i dla nich zaśpiewać. Mówiąc szczerze nie dało się w takich okolicznościach powstrzymać emocji. Patrząc na ludzi w wieku podeszłym, znaczna część których ma problemy zdrowotne – widziałam ich bijące młodzieńczą ciekawością oczy, pełne życia i radości.

Może dla kogoś to zwykła sprawa: prowadzić aktywny tryb życia, chodzić na koncerty, podróżować, ale świat tych starszych osób nie wykracza za podwórko Domu Opieki. Poczułam, że dla nich nasz występ to ogromna atrakcja. Śpiewaliśmy kolędy, piosenki ludowe i one powodowały uśmiech na twarzy… każdy z nas wyszedł z tego miejsca trochę inny. Zostawiliśmy w tym miejscu cześć własnego podolskiego serca.

Potem mieliśmy występ w hali sportowej. Niesamowite przeżycie móc darować swoja twórczość, swoją energię ludziom, którzy dają energie od siebie. Chyba każdy z nas, stojąc na scenie, poczuł się bardzo komfortowo i swobodnie. Wśród widzów znalazł się niezwykły gość – ksiądz biskup Leon Dubrawski. To ciekawa osoba, bardzo żywy i energiczny duszpasterz z osobliwym i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Wszyscy obecni mieli okazje zaśpiewać ulubione kolędy razem z biskupem. Pobyt w Krośnicach był niepowtarzalny i bardzo radosny i zostawił nam miłe i szczególne wrażenia.

Następnie powitał nas Syców, miasto, w którym odbyło się główne wydarzenie – Ogólnopolski Koncert Charytatywny. Już po raz XIV do Sycowa na Dolnym Śląsku  przyjeżdżają Kresowianie z całego świata. Koncert został organizowany przez Burmistrza Sycowa – Sławomira Kapicę i Konsula RP w Rosji Krzysztofa Świderka.

Ten dzień był fantastyczny. Oprócz tego, że wystąpiliśmy, mieliśmy okazje zobaczyć występy innych zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi.

W tym roku pieniądze z koncertu przekazano dla chorych na raka dzieci z Litwy. To wspaniała rzecz rozumieć, ze swoim śpiewem możesz komuś pomóc. Wszystkie zespoły zrobiły dobra sprawę i oczywiście ci, którzy przyszli na zew serca, żeby posłuchać występów. Organizatorzy tego koncertu dokładają starań do realizacji bardzo ważnych działań. Jeden dzień – i czyjeś życie może się zmienić!

Chce jeszcze dodać, że musimy doceniać to, co mamy! Nie narzekać, nie gardzić, żyć z Bogiem w sercu. Wierzę, że pan Bóg nas tam zaprowadził.

Uczestniczka chóru „Cantica Anima” Maria Cyciurska, 13.02.17 r.