Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dobra sprawa w przededniu świąt

Dobra sprawa w przededniu świąt

Zazwyczaj przed Świętami Wielkanocnymi ludzie starają się posprzątać własne dwory i mieszkania. Lecz niemniej ważne jest porządkowanie miejsc, gdzie spoczywają nasi przodkowie. Na Podolu tradycyjnie na mogiły bliskich przychodzą nie tylko w pierwszym tygodniu listopada lecz także po Wielkanocy.

Staropolski cmentarz w Chmielniku, znajdujący się przy ulicy Memorialnej, dotychczas jest użytkowany. Ale są na nim takie mogiły i stare grobowce, do których już nikt nie przychodzi. Często w gąszczu chaszczów i śmieci nie widać już tabliczek z nazwiskami pochowanych.

Czas od czasu do sprzątania i oczyszczania polskiej nekropolii w Chmielniku dołączają się wolontariusze oraz mieszkańcy miasta, którzy opiekują się zabytkami historii. W trakcie sprzątania oni nie tylko robią dobre uczynki lecz także odnajdują ciekawe pochówki, jak na przykład – mogiłę znanego polskiego pisarza Adolfa Mostowskiego.

Przed Świętami Wielkanocy z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Polaków im. Reymonta w Chmielniku Eugenii Brylant z udziałem członków organizacji oraz parafian kościoła Trójcy Przenajświętszej odbyło się sprzątanie cmentarza. Przy pomocy kupionych na koszt własny narzędzi wolontariusze przez cały dzień pracowali, usuwając śmiecie i krzewy. Zarząd i prezes Stowarzyszenie serdecznie dziękują wszystkim, kto dołączył się do tej szlachetnej sprawy i zachęcają chmielniczan do aktywniejszego udziału w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.

Eugenia Brylant, 18.04.17 r.