Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Dobiegła końca realizacja projektu „Europejski System Rozwoju CERTUA”

Dobiegła końca realizacja projektu „Europejski System Rozwoju CERTUA”

Źródło: certua.euKilkadziesiąt ukraińskich firm skorzystało ze szkoleń i audytów swojej działalności, przeprowadzonych dzięki wsparciu polskiego Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód, które  otrzymało dofinansowanie na ten cel z Senatu RP.

W ramach realizacji projektu przeprowadzono:

Szkolenia, audyty, konsultacje i specjalistyczne doradztwo:

– 31 polonijnych przedsiębiorstw z Ukrainy poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie gospodarczym uzyskało wyspecjalizowane kadry i otrzymały raport o gotowości do certyfikacji, audytu w zakresie wdrażania międzynarodowych standardów serii ISO 9000, ISO 22000 (НАССР),
– 31 polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie gospodarczym pozyskało wiedzę w zakresie możliwości realizacji inwestycji i działalności w Polsce.

Doprowadzono do aktywizacji gospodarczej przedsiębiorstw, w tym polonijnych i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie:

– 31 polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie nawiązało bezpośrednie kontakty z Polską poprzez udział w misjach gospodarczych w Polsce i na Ukrainie:
Lwów: Dni Polskiego Rolnictwa podczas Euro-Agro 2016
Kielce: Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH
Sandomierz: wizyta w grupie producenckiej Sanexport Group SA
Warszawa: Centralne Targi Rolnicze 2016 Warsaw Ptak Expo
Kijów: V Forum Dzień Polskiego Biznesu
Chersoń: misja gospodarcza do obwodu chersońskiego pod przewodnictwem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.

Zachęcano do rozwoju współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu poprzez utworzenie Europejskiego Systemu Rozwoju CERTUA.

Uruchomiono polsko – ukraiński programu Europejski System Rozwoju CERTUA

Promowano polsko – ukraińskiej współpracy gospodarczej w zakresie europejskiej certyfikacji i standaryzacji poprzez organizację cyklu międzynarodowych konferencji na Ukrainie i uruchomienie programu Europejski System Rozwoju CERTUA

Zorganizowano udział uczestników projektu w pięciu ww. dużych polsko – ukraińskich wydarzeniach gospodarczych we Lwowie, Kielcach, Chersoniu, Warszawie i Kijowie.

Dodatkowo zorganizowano:

– Promocję podczas obchodów Dnia Europy w Winnicy. Podczas oficjalnych uroczystości na głównej ulicy Winnicy (Soborna), Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zachęcało do udziału w projekcie, promując polsko – ukraińską współpracę gospodarczą.
– Promocję projektu podczas misji gospodarczej do Chersonia. W dniu 20 maja 2016 r. w ramach forum „Poland – Kherson Regional Business Day” odbyła się misja gospodarcza polskich przedsiębiorstw i instytucji pod przewodnictwem Ambasadora RP na Ukrainie Pana Henryka Litwina do Obwodu Chersońskiego (współpraca z WPHI w Kijowie).
– Promocję projektu podczas „Dni Polskiego Biznesu” w Kijowie – 26 listopada 2016 roku, zorganizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie, Międzynarodowe Centrum Prawnicze „Eucon”, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, Międzynarodowy Związek Audytorski, Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce.
– Dni Polskiego Rolnictwa we współpracy z WPHI w Kijowie, Lwowską Izbą Handlowo – Przemysłową, Lwowską Obwodową Administracją Państwową i in. Dni zorganizowano w ramach polsko – ukraińskich targów Euro-Agro 2016 (organizatorzy: Targi Kielce SA i Gal-Expo SA). W ramach Dni Polskiego Rolnictwa 2016 uczestnicy projektu wzięli udział w międzynarodowej konferencji pod hasłem „Polsko – ukraińska współpraca w przemyśle i rolnictwie”.
– Misję gospodarczą do Sandomierza – największej grupy producenckiej w województwie świętokrzyskim zajmującej się eksportem jabłek na rynki zagraniczne.
– Misję gospodarczą do Nadarzyna na Centralne Targi Rolnicze CTR Warsaw Ptak Expo, podczas których zorganizowano wspólne stoisko promujące projekt we współpracy z Polsko – Ukraińską Izbą Gospodarczą.


Partnerzy projektu
: Winnicka Izba Przemysłowo – Handlowa, Ukraińsko – Polskie Centrum Integracji Europejskiej w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym, Winnicki Kulturalno – Oświatowy Związek Polaków, Winnickie Stowarzyszenie Kresowiacy, Targi Kielce S.A., Kancelaria Prawno – Finansowa Radcy Prawnego Łukasz Kozera, Europejskie Stowarzyszenie Promocji Nauki w Krakowie. Informacyjny partner – Słowo Polskie.

Krzysztof Kalita, SIEW, 13.01.17 r.

Więcej na stronie: certua.eu