Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Do Żytomierszczyźny dociera pomoc także od Wodociągów Miejskich w Radomiu

Do Żytomierszczyźny dociera pomoc także od Wodociągów Miejskich w Radomiu

Wciąż trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Wróg nie zdołał szybko opanować kraju nad Dnieprem i zmienił taktykę na powolnie wykańczanie ukraińskiej gospodarki oraz zwykłych mieszkańców.

Są sprawy, rzeczy które tylko zalezą od władz ukraińskiej, światowych lecz wielkie oczekiwania pokładamy na nasze Zbrojne Siły Ukrainy oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Są także rzeczy, na które my, mamy bezpośredni wpływ, w czym każdy z nas może pomóc w tej walce dobra ze złem.

W ciągu kwietnia, Studencki Klub Polski dalej starał się poszukiwać pomoc humanitarną aby przekazywać ją do Żytomierza, a także dostarczać do partnerskich polskich organizacji w obwodzie żytomierskim, m.in. Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie-Wołyńskim i Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu.

Jak i w poprzednim miesiącu, do zbiórki pomocy humanitarnej dołączyli się Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Wodociągi Miejskiej w Radomiu Sp. z o.o., Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Polska360, Genomed S.A., mieszkańcy i urzędy z Ząbek, Powiatu Wołomińskiego, Otrębusów.

Bardzo przyjemnie, że na nasze pismo z prośbą dołączyć się do pomocy Żytomierzu, pozytywnie zareagowała organizacja Wodociągi Miejskiej w Radomiu, prezesem której jest Leszek Trzeciak. Co łączy Radom i Żytomierz? Jest to Burgrabia zamku radomskiego – Józef Trzeciak. O tym świadczy epitafium na kościele pw. Św. Zofii w Żytomierzu: „Ne w grobie schowany, w ziemi zakopany na widok każdemu tu przechodzącemu. Józef Trzeciak, burgrabia radomski prosi o chrześcijański ratunek, 1750”.

Leszek Trzeciak, wieloletni prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu, syn Wiesława, urodził się w 1950 roku. Dzięki staraniom i wysiłkom Pana Leszka – prawnuka Stanisławy Hańskiej udało się otworzyć historię rodziny o ponad 400 lat wstecz, uratować prawie już niewidoczne epitafium na kościele św. Zofii w Żytomierzu upamiętniającego żyjącego w XVIII wieku burgrabiego zamku radomskiego, Józefa Trzeciaka (zm. 1750 r.), odnaleźć całkowicie zapomniany grób prapradziadka Jana Hańskiego (1832-1907) w Żytomierzu i go odremontować, jako również zebrać dużo innych bezcennych pamiątek, foto oraz dokumentów rodzinnych. Więcej o rodzinie Trzeciaków można znaleźć w publikacji „Herbarz szlachty wołyńskiej. Oleg Chorowiec. Tom IV”, która znajduje się w czytelni w Żytomierskim Państwowym Archiwum Obwodowym.

Pomoc w postaci art. spożywczych, pieluchów, środków higienicznych, odzieży dla noworodków, leków przekazano do Żytomierskiej Rady Miejskiej, szpitali, szpitali położniczych, domu dziecka. Pomoc, przekazano także dla osób bardziej potrzebujących, przesiedleńcom, którzy są pod opieką Rady Miejskiej w Żytomierzu oraz również przekazano obwodom, które najbardziej ucierpiały w skutek wojny rosyjsko-ukraińskiej, m.in. Czernihowski, Charkowski, Mikołajowski.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy ciągle udzielają wsparcie, za dobre serce i rozumienie tego, że tylko Razem pokonamy wroga, i odzyskany pokój i spokój nie tylko na ukraińskiej ziemi! Niech Pan Bóg pomaga naszym żołnierzom, wszystkim tym, kto pomaga Ukrainie na wszystkich frontach!

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 24 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code