Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Do Żytomierza dotarły leki i żywność z Fundacji Pomoc Polakom na Kresach

Do Żytomierza dotarły leki i żywność z Fundacji Pomoc Polakom na Kresach

Pani Bronisława Prysiażniuk, jedna z beneficijentek pomocy charytatywnej z PolskiDzięki staraniom Fundacji Charytatywnej Pomoc Polakom na Kresach im. Księdza Doktora Mosinga, z którą w bieżącym Studencki Klub Polski w Żytomierzu nawiązał współpracę, potrzebujący Polacy z Żytomierza i obwodu żytomierskiego otrzymały pod koniec września pierwszą pomoc charytatywną.

W pierwszej kolejności beneficjentami tej pomocy zostali kombatanci Wojska Polskiego oraz działacze polonijni. Oprócz leków w paczkach z Polski była także żywność długoterminową.

Fundacja Mosinga już od wielu lat pomaga Polakom na Kresach. Na większą skalę wspiera Polaków w Szepetówce i obwodzie chmielnickim, a także na terenach b. Wschodniej Małopolski. W 2015 roku pomocą Fundacji zostali także objęci Polacy ze Wschodniego Wołynia.

W imieniu tych wszystkich, kto otrzymał pomoc charytatywną z Polski, dziękujemy serdecznie ekipie Fundacji Charytatywnej Pomoc Polakom na Kresach im. Księdza Doktora Mosinga, a szczególnie Pani Monice Michalak.

Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 10.10.15 r.

Ksiądz profesor dr Henryk Mosing – Ojciec Paweł urodził się 27 stycznia 1910 r. we Lwowie, w rodzinie lekarskiej. Po ukończeniu gimnazjum im. prof. Kazimierza Morawskiego, rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza. Już jako student współpracował z prof.Weiglem, twórcą szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu. W 1937 r. otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. W 1938 r. z rąk prezydenta Mościckiego, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Po zajęciu Lwowa przez ZSRR, doktor pracował nadal w Instytucie Bakteriologicznym. Niestrudzenie szczepił młodzież i osoby duchowne. Szczególną troską obejmował osoby zagrożone zsyłką lub więzieniem. Dzięki jego ofiarności i odwadze, szczepionka trafiła do Oświęcimia, getta w Warszawie i innych miejsc zbrodni. Dr Mosing nie ustawał w leczeniu ludności cywilnej. Troszczył się o ludzi starszych, a bezdomnym dzieciom pomagał w zdobyciu wykształcenia. Po wojnie został dyrektorem i kierownikiem naukowym Lwowskiego Instytutu Epidemiologii i Mikrobiologii. Opublikował 56 prac naukowych. W 1960 roku, kard.Wyszyński, udzielił mu święceń kapłańskich w największej tajemnicy, nocą, w Laskach pod Warszawą. Od tej chwili łączył pracę lekarską z duszpasterską. Spowiadał nawet po 12 godzin bez przerwy. Od czasów młodości kierował się łacińską dewizą – ,,Vitam perdidit, qui nemini prodidit”. Zmarł w opinii świętości 27 listopada 1999r., po 5-letniej, ciężkiej chorobie. W telegramie kondolencyjnym papież Jan Paweł II napisał m.in.: ,,W tamtych trudnych czasach, korzystając z możliwości służbowych wyjazdów w różne strony ówczesnego ZSRR, chciał podjąć trud niesienia Ewangelii i duchowej opieki tym, do których inni kapłani dotrzeć nie mogli”. Ks.prof. dr Mosing pozostał w pamięci jemu współczesnych człowiekiem ogromnej wiedzy, odwagi i miłości…