Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Do Płoskirowa dotarła wystawa „Samarytanie z Markowej”

Do Płoskirowa dotarła wystawa „Samarytanie z Markowej”

Wystawa, składająca się z dwudziestu plansz, prezentujących historię żydowskiej i polskiej społeczności, mieszkającej w miejscowości Markowa na Podkarpaciu oraz realia niemieckiej okupacji Polski, została zaprezentowana 8 lutego w Chmielnickiej Bibliotece dla Młodzieży przy ul. Sobornej.

Imprezę zaszczcił obecnością wicekonsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, przedstawiciele władz obwodowych, prezesi i członkowie polskich organizacji, działających na Podolu.

W trakcie uroczystości zabrzmiała muzyka polskich i żydowskich kompozytorów, wspomnienia świadków i ich potomków o tragicznych wydarzeniach na Podolu w latach 1933-1944. Wszyscy obecni uszanowali zamordowanych podczas Holokaustu Żydów i próbujących ratować ich Polaków z rodziny Ulmów i innych polskich rodzin minutą ciszy.

24 marca 1944 roku w okresie, kiedy Czerwona Armia pogoniła z Podola niemieckich okupantów w niewielkiej miejscowości Markowa niedaleko Łańcuta naziści rozstrzelali polską rodzinę Ulmów – ojca Józefa, matkę Wiktorię oraz sześcioro ich dzieci. Na śmierc, zdaniem Niemców, Polacy zasłużyli przez to udzielili schronienia w swoim domu dla dwóch żydowskich rodzin. W 1995 roku Wiktoria i Józef zostali uznani Sprawiedliwymi Narodów Świata – to wyróżnienie, które nadaje instytut Jad Vashem. W marcu 2016r. W Markowej otwarto muzeum, poświęcony wszystkim Polakom, którzy zapłacili za poratunek Żydów życiem własnym i swoich dzieci.

Wystawa, eksponowana w Chmielnickim, została zrealizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Franciszek Miciński, zdjęcia: http://kultura.km.ua, 10.02.17 r.