Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Do Kamieńca na Kongres Eucharystyczny!

Do Kamieńca na Kongres Eucharystyczny!

Na początku czerwca w Sobotę zabytkowe ulice Kamieńca-Podolskiego gościły uczestników Ogólnoukraińskiego Kongresu Eucharystycznego.
Na Ormiańskim Placu – przy ratuszy Magistratu odbyła się Msza Święta dla dorosłych, a przy Garncarskiej Wieży zebrały się młodzi Katolicy –  dzieci i młodzież z obwodów chmielnickiego i winnickiego, by przy oprawie muzycznej Kowczegu Noja (Arki Noego) wspólnie modlić się i bawić, poznająć kolegów z innych miast i wiosek Kresowego Podola.
Dziecięca Msza była urozmaicona przedstawieniami z różnych opowieści biblijnych, w których wzięli udział prócz winnickiej młodzieży także klerycy i seminaryści seminarium duchownego.
Udział w liturii zaszczycili swoją obecnością biskup archidiecezji kamieniecko-podolskiej, księża diecezjalni i, oczywiście, Bracia Kapucyni na czele z niestrudzonym bratem Justynem Rusinem, który był promotorem i głównym organizatorem spotkania Katolików w byłej stolicy województwa Podolskiego.
Ponad 800 dzieci tańczyli i śpiewali razem z Kowczegiem Noja na Mszy w zabytkowym zakątku Podola na Wyspie Skarbów – jak nazywają miejscowi Kamieniec-Podolski. I rzeczywiście, podobnie jak i Lwów – w Kamieńcu każda kamienica i każdy kościół niesie ogromny ciężar historii – jak i dobrej tak i złej.
Po obu liturgiach dla dorosłych i dla dzieci, wszyscy goście wzięli udział we wspolnej procesji, która zapewniła po brzegi wszystkie centralne ulicy Kamieńca i dotarła aż do Katedry Piotra i Pawła.
Warto serdecznie podziękować organizatorom Kongresu Eucharystycznego za wspaniałą organizację imprezy – za zamówienie transportu, obiad polowy dla wszystkich uczestników, wspólną modlitwę, a najważniejsze – żywe spotkanie z historią Kresów I Rzeczypospolitej.  

Zdjęcia z Kongresu:

{morfeo 141}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code