Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dni Winnicy zaszczyciła swoją obecnością delegacja z Kielc

Dni Winnicy zaszczyciła swoją obecnością delegacja z Kielc

5-6 września Winnica świętowała swoje kolejne urodziny. W każdą pierwszą sobotę i niedzielę września w tym mieście odbywają się świąteczne koncerty, warsztaty artystyczne, uliczne wystawy i festyny.

Po raz pierwszy deputowani RM Winnicy zdecydowali, żeby świętować Dni Miasta w 1993 roku. Od tego czasu do północnej stolicy Podola zjeżdżają się liczni goście, także z partnerskiego miasta Winnicy w Polsce – Kielc.

5 września 6-osobowa delegacja z ziemi świętokrzyskiej, w tym Tomasz Bogucki i były naczelnik delegatury IPN Leszek Bukowski wzięli udział w przedsięwzięciach z okazji Dni Winnicy, organizowanych przez winnickie władze samorządowe. Następnego dnia goście z Polski uczestniczyli w polskiej Mszy w kościele kapucynów, złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem Św. Jana Pawła II przy ul. Sobornej, pod tablicą Piłsudskiego oraz w miejskim parku na terenie zniszczonego cmentarza rzymskokatolickiego.

Te ziemie, które zamieszkujecie, były częścią Rzeczypospolitej, tej wielkiej Rzeczypospolitej w XVI-XVII wieku. Będziemy chcieli razem z Kielcami i wami stworzyć wspólny wielki program zachowania pamięci o Kresach. Jesteśmy gotowi wdrażać go w życie bez względu na koszty. Myślę, że prezydent Duda, który jest naszym i moim prezydentem a także – wielkim patriotą, poprze te nasze poczynania – mówił do winnickich Polaków w pod starą kapliczką w parku Leszek Bukowski.

Ulewny deszcz nie przeszkodził w realizacji całego planu przedsięwzięć z udziałem delegacji kieleckiej i miejscowych Polaków w Winnicy. O godzinie 12.00 w budynku szkoły nr 4 odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego w Konfederacji Polaków Podola. Jan Glińczewski, który pełni funkcję honorowego prezesa tej organizacji podziękował gościom z województwa świętokrzyskiego za wsparcie dla jej członków.

Słowo Polskie, 09.06.15 r.

{morfeo 956}

{youtube}{/youtube}