Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dni Polonii – Spotkanie z Polonią

Dni Polonii – Spotkanie z Polonią

O 14.00 po obiedzie w hotelu „Podole”, podczas którego zawiązało się wiele znajomości pomiędzy działaczami polonijnymi z różnych regionów Ukrainy, Polski i Białorusi nadszedł czas na konferencję, której przewodniczył pan Bogdan Borusewicz – Marszałek Senatu RP.

Sala, w której odbywała się impreza, była przepełniona po brzegi, dojechała w końcu lwowska delegacja, po lewej stronie stały dwie flagi – polska i ukraińska. Audytorium wybitne – prezesi stowarzyszeń polskich, dyrektorzy polskich szkół, przedstawiciele harcerstwa ukraińskiego oraz polonijnego środowiska artystycznego.

Pytań masa, wiele z nich o charakterze finansowym. Widzimy przy mikrofonie pana Legowicza – prezesa TKPZL, który zwraca się do Marszałka o pomoc w rozwiązaniu problemów finansowych Polonii obwodu lwowskiego, potem pani dyrektor polskiej szkoły z Gródka Podolskiego poprosiła polską delegację o wsparcie przy remoncie polskiej szkoły w tym miasteczku.

Pan Borusewicz odpowiedział tak: „Kwota, którą Senat wydzielił na wsparcie rodaków za granicą wynosi 840 mln. zł. Największą część otrzymuje Ukraina i Litwa, dużo mniej – Białoruś, Rosja i inne państwa”. Pan Marszałek wspaniale orientuje się w sytuacji z Domami Polskimi na Ukrainie. Pochwalił winnicki samorząd oraz obwodowe władze za sprzyjanie przy odbudowie Domu Polskiego w tym mieście i Barze na Wschodnim Podolu, ale akcentował, że tak jest nie wszędzie. We Lwowie, nie zważając na to, że Ukraińcy w Przemyślu otrzymali lokal na swoje potrzeby, miejscowe władze wydzielają tylko działkę pod budowę, co wielokrotnie podwyższa koszty uruchomienia obiektu.

Nie zapomniano również i o Białorusi. Komentując sytuację z ośrodkami kultury polskiej w tym państwie, Borusewicz powiedział tak: „A z Domami Polskimi w Białorusi sami wiecie jak…”. Tragiczną sytuację mniejszości polskiej u naszego pólnocnego sąsiada potwierdziła w późniejszej rozmowie pani Anżelika Orechwo – przewodniczącą ZPB, wspomniawszy o Andrzeju Poczobucie, działaczu i dziennikarzu polonijnym, który od dłuższego czasu siedzi w białoruskim SIZO za wyrażanie swoich poglądów w Internecie! Mamy nadzieję, że w naszym ukraińskim państwie nie dojdzie do sytuacji, gdy za mówienie prawdy siada się do więzienia…

Gdy emocje na sali opadły i konferencja dobiegła końca, zebrani opuszczając salę jeszcze długo w kuluarach omawiali problemy, o których mówiono podczas spotkania…

 

 

 

Wideo ze Spotkania

{vimeo}23407736{/vimeo}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code