Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dni Polonii 2011-Otwarcie wystawy

Dni Polonii 2011-Otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy6 maja miasto Winnica na Ukrainie miało zaszczyt organizować Międzynarodowe X Dni Polonii. Dzień był tak nasycony wydarzeniami, że ciężko wszystko zmieścić w jednym artykule. Dlatego rozdzielimy relację z polonijnej imprezy na oddzielne wydarzenia, zgodnie z programem, który otrzymał każdy z uczestników:

Otwarcie wystawy:

Na sali w bibliotece Timiriaziewa na ul. Sobornej tłum ludzi. Oprócz młodzieży, zajmującej prawą stronę pomieszczenia, poznajemy działaczy środowiska polonijnego z Ukrainy i Białorusi, ludzi kultury i sztuki z inteligencji winnickiej oraz członków samorządu tarnowskiego na czele ze starostą Mieczysławem Krasem. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na poważnych gości z Polski – Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, senatorów, przedstawicieli organizacji polskich, wspierających rodaków za granicą oraz gospodarzy Dni Polonii w Winnicy – korpus dyplomatyczny KG RP w Winnicy na czele z Krzysztofem Świderkiem. Przed nami – otwarcie wystawy, poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, przygotowanej przez Starostwo Powiatu Tarnowskiego, na terenie którego Paderewski posiadał dworek w Kąśnej Dolinie.

Po prawej i lewej stronie pracownicy biblioteki przygotowali własną mini ekspozycję z książek i nut, związanych z życiem znanego rodaka z Podola (patrz zdjęcie), niektóre z nich pochodzą z końca XIX w.!

Nareszcie po spotkaniu z gubernatorem polska delegacja dotarła do biblioteki i wszyscy goście udają się na pierwsze piętro, gdzie – po krótkim przemówieniu, pan Marszałek przecina czerwoną wstążkę, otwierając tym samym wystawę, poświęconą wielkiemu polskiemu politykowi oraz pianiście.

Krótko opisać wystawę można w następujących zdaniach: na plastikowych planszach dużego rozmiaru przedstawiono fotodokumenty i rysunki, towarzyszące życiu Paderewskiego, który mieszkając w USA, Szwajcarii i innych państwach, nigdy nie zapominał o swojej Ojczyźnie i wspierał ją finansowo i duchowo w lepszych i gorszych czasach. Wszystko podpisane i, w razie konieczności, wytłumaczone przez pracowników biblioteki oraz gospodarzy wystawy.

Przy okazji można było zamienić parę słów z senatorami RP oraz innymi wysokimi rangą urzędnikami państwa polskiego, których dobrano tak, aby pole ich działalności było skierowane na wsparcie Polaków za granicą, szczególnie za tą wschodnią. Oni chętnie udzielali odpowiedzi na czasami niełatwe pytania, nawet finansowe.

Ale czas nagli, udajemy w eskorcie setek pracowników służb bezpieczeństwa na kolejne wydarzenie – złożenie kwiatów pod tablicą Piłsudskiego, która, m. in znajduje się w pobliżu na ul. Sobornej, 67…

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 46}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code